Rubriky:

Míčové sporty

Živě

Volejbalisty čeká kvalifikace MS, klíčem k postupu je Nizozemsko

12. srpna 2009 12:07 - PRAHA

Týmy Nizozemska, Portugalska a domácího Bulharska stojí českým volejbalistům v cestě na mistrovství světa. Pokud svěřenci trenéra Zdeňka Haníka obsadí na kvalifikačním turnaji, který se ve Varně odehraje od pátku do neděle, alespoň druhé místo, zahrají si v příštím roce na šampionátu v Itálii.

 

Radek Petrášek, ČTK

Na mistrovství světa chyběl český celek pouze jednou, v roce 1994. Nyní by měl podle papírových předpokladů bojovat o druhé postupové místo s Nizozemci, s nimiž se utká hned na úvod v pátek večer. Za nejvážnějšího protivníka je považuje i Haník.

"Ten první zápas, to je strašný tlak pro obě strany, je otázka, kdo to líp snese. Holanďani jsou zhruba na naší úrovni, ale mají za sebou dvanáct kvalitních zápasů Světové ligy, které je prověřily. To jim hraje určitě do noty," řekl ČTK reprezentační trenér. Ve Světové lize dokázal nizozemský výběr zdolat i olympijské vítěze z USA, do finálové šestky se ale neprotlačil.

Ani Portugalce však Haník nehodlá podcenit. "Za poslední roky to s nimi máme 1:4," připomněl. Obhájci bronzu z MS 2006 Bulhaři jsou podle něj jasnými favority. "Nedá se moc počítat s tím, že doma prohrajou, to by mě velmi překvapilo," podotkl reprezentační kouč.

Tým posílili Lébl a Pláteník

Mužstvo, které v květnu v Liberci zvládlo druhé kolo kvalifikace, posílili nejlepší čeští volejbalisté minulých let Martin Lébl a Peter Pláteník. "S jejich příchodem je tam v určitých činnostech jasně větší jistota. Pláteník pomůže na přihrávce, Lébl zase zlepší týmové blokování. Dokáže hráče kolem sebe umravnit, po každé neúspěšné blokařské akci prověřuje, proč se to stalo," konstatoval Haník.

Spokojený byl v přípravě také s výkony univerzálů Davida Konečného a Jana Štokra, s nimiž většinou stojí a padá úspěšnost útoku. "Oba jsou výborní, je pro mne velká otázka, s kým začít. I nahrávače máme slušného. Ticháček po druhé sezoně ve Friedrichshafenu na postu jedničky vyspěl, hodně ho to prověřilo a posílilo," poznamenal. "Teď ještě přenést ten týmový duch z Liberce," dodal.

Do Bulharska ve středu odletěl dvanáctičlenný výběr, v němž na postu druhého nahrávače figuruje trenérův třiadvacetiletý syn Zdeněk Haník mladší. A kouč nezastírá, že nominovat do národního mužstva vlastního potomka nebylo lehké.

Kouč za synem vidí výsledky

"Myslím si, že je nahrávačská čtyřka, ale Boula a Škach z objektivních důvodů nemohli. V tom případě by ta autocenzura už nebyla na místě. Já u nahrávačů beru jedině výsledky a ty za ním jsou všude, kde hrál. V Bratislavě udělal titul, i v Příbrami to posunul nahoru, teď má za sebou výborný turnaj na univerziádě," uvedl Haník.

Z Evropy se vedle pořádající Itálie už na MS kvalifikovaly týmy Ruska a Německa, které postoupily minulý týden. Další turnaj se od pátku hraje za účasti Polska, Francie, Slovenska a Slovinska v Gdyni, čtveřice Srbsko, Španělsko, Estonsko, Rumunsko se o postup utká v Kragujevci.

Nominace českého týmu:
nahrávači: Zdeněk Haník ml. (Příbram), Lukáš Ticháček (Friedrichshafen/Něm.),
blokaři: Aleš Holubec (Maaseik/Belg.), Martin Lébl (Macerata/It.), Jakub Veselý (Sete/Fr.),
smečaři: Ondřej Hudeček (Montpellier/Fr.), Marek Novotný (Malco Hellas/Řec.), Peter Pláteník (Cuneo/It.), Jiří Popelka (SCC Berlín/Něm.),
univerzálové: David Konečný (Tours/Fr.), Jan Štokr (Perugia/It.),
libero: Martin Kryštof (SCC Berlín).
Program:
pátek 14. srpna: 19:00 Česko - Nizozemsko,
sobota 15. srpna: 16:30 Bulharsko - Česko,
neděle 16. srpna: 16:30 Česko - Portugalsko.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.