Basketbalisté položili základ k záchraně mezi elitou

Základní předpoklad konečného úspěchu v baráži o kvalifikaci ME čeští basketbalisté splnili. Na pražské Folimance vyhráli i třetí domácí zápas, Estonce v pátek porazili rozdílem 26 bodů. K jistotě udržení mezi elitou jim stačí zvítězit v Maďarsku nebo ve čtvrtek na Ukrajině.

Estonský basketbalista Sokk brání domácího Satoranského.

„Zlepšujeme se zápas od zápasu, to je hodně pozitivní. Hráli jsme výborně z obrany a měli i vysoké procento úspěšnosti střelby,“ těšilo kouče Michala Ježdíka, jehož svěřenci zásluhou agresivní hry i přesnějšího zakončení vedli v 7. minutě už 17:7. Estonci si dobrým pohybem vynutili české ztráty a rychle vybudovaný náskok se ztenčil, národní mužstvo ale odvážně zvedli teenageři Veselý s Jelínkem, ať už důrazem při doskoku či rychlým protiútokem.

Třináctibodová česká šňůra přinesla poločasový stav 41:27, zaskočení hosté potom už těžko zvedali hlavu. Volili zbrklé střely a nestíhali se vracet do obrany. Pod košem navíc řádil Benda a čtvrthodiny před koncem to bylo již 52:34. Soupeř pak sice začal bránit zónově a přitom hodně tvrdě, jako odpověď ale přišly trojky Ladislava Sokolovského.

„Z agresivní obrany jsme se dostávali k jednoduchým košům a když zkusili hrát zónu, na to je střelba zdálky nejlepší recept,“ říkal autor pěti tříbodových košů, zatímco všichni Estonci dohromady jen dvě. „Ve skupině zatím na vlastní palubovce nikdo nezaváhal, my teď ale stojíme před výzvou, abychom první, kdo vyhrají venku. Máme na to dva pokusy,“ tvrdil Ježdík.

Baráž divize A basketbalového mistrovství Evropy mužů:
Česko - Estonsko 80:54 (22:17, 41:27, 60:41).
Nejvíce bodů: Sokolovský a Benda po 20, Veselý 11 - Talts a Arbet po 10, Sokk 8. Rozhodčí: Vojinovič (Srb.), Mechandijev (Bul.), Kolář (SR). Fauly: 23:22. Trestné hody: 28/17 - 28/22. Trojky: 7:2. Diváci: 1400.
Ukrajina - Maďarsko 77:69 (19:20, 27:39, 52:53)