Ruští obhájci titulu zahájili basketbalové ME výhrou

GDAŇSK

Basketbalisté Ruska vykročili úspěšně za obhajobou prvenství v mistrovství Evropy, které hostí Polsko. V Gdaňsku dnes tým amerického kouče s izraelským pasem Davida Blatta porazil nevyzpytatelné Lotyšsko 81:68. Nevydařený zápas naopak mají za sebou mistři světa Španělé, kteří v duelu posledních dvou světových šampionů podlehli Srbsku 57:66.

Ani Rusové ale neměli cestu k výhře snadnou, protože v poločase vedli pouze o tři body, čtyři minuty před koncem dokonce jen 65:63. Ruský tým dovedl k výhře naturalizovaný Američan Kelly McCarty, který se na pozici křídla blýskl nejlepším výkonem úvodního hracího dne 24 body, jen o dva méně přidal rozehrávač Sergej Bykov. V lotyšském dresu se nejvíce prosadil pivot Kaspars Kambala s 22 body.

Španělé, kteří na předchozím šampionátu prohráli s Ruskem boj o titul o jediný bod, tvrdě narazili v boji s mladým srbským výběrem. Obhájcům stříbra nepomohl po zranění a operaci prstu ani hvězdný Pau Gasol z Los Angeles Lakers, od začátku prohrávali, ve třetí čtvrtině až o 19 bodů.

Vítězně vstoupili do turnaje Francouzi, kteří se na ME dostali až z dodatečné kvalifikace. Ve vyrovnaném duelu s Německem, které postrádá nejlepšího střelce minulého šampionátu Dirka Nowitzkého, se na výhře 70:65 podílel nejvíce hvězdný Tony Parker ze San Antonia, autor 19 bodů.

Pod dozorem českého rozhodčího Iva Dolinka deklasovali Řekové 86:54 Makedonii. Začátek šampionátu zvládl i tým pořadatelské země, který pod vedením nymburského kouče Muliho Kacurina porazil Bulharsko 90:78.