Mistři světa Španělé doplnili čtvrtfinalisty basketbalového ME

LODŽ

Posledními čtvrtfinalisty basketbalového mistrovství Evropy se stali světoví šampioni Španělé. V přímém souboji o postup dnes porazili domácí Polsko vysoko 90:68. Nejlepším střelcem zápasu byl s 23 body Juan Carlos Navarro. Španělé obsadí ve skupině F čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s dosud neporaženou Francií.

Srbský basketbalista Uroš Tripkovič (vlevo) před Arturasem Jomantasem z Litvy

O vítězství ve skupině museli ještě bojovat dosud neporažení Turci, kteří však první čtvrtinu se Slovinskem prohráli o devět bodů a celý zápas jen dotahovali. Díky přesné mušce při trestných hodech v závěru snížili na rozdíl dvou bodů, poslední tříbodový pokus ale do koše nezapadl. Po výhře 69:67 čeká vítěze skupiny Slovince ve čtvrtfinále Chorvatsko, Turci změří síly s Řeckem.

Bývalí mistři světa Srbové porazili díky trojkové smršti v závěru svého posledního utkání v osmifinálové skupině Litvu. Ještě čtyři a půl minuty před koncem přitom prohrávali 71:75, pak ale trefili za tři minuty šest trojek za sebou, zatímco soupeř v této fázi proměnil jen dva trestné hody.

Srbové nakonec vyhráli 89:79 a v zápase přesně umístili celkem čtrnáct tříbodových střel. Po čtyřech trojkách dali křídelní hráč Novica Veličkovič a rozehrávač Miloš Teodosič, který byl s 20 body a 12 asistencemi nejužitečnějším hráčem na hřišti. Ve čtvrtfinále je čeká Rusko.

Litevci už byli před zápasem bez šance na postup a po poslední porážce odstoupil z funkce trenér Ramunas Butautas.

Basketbalové mistrovství Evropy mužů v Polsku:
Osmifinálová skupina F (Lodž):
Litva - Srbsko 79:89 (37:41), Polsko - Španělsko 68:90 (26:42), Turecko - Slovinsko 67:69 (32:39).