České basketbalistky začaly na ME vítězně

PYRGOS/AMALIADA (Řecko)

České basketbalistky vstoupily zdárně do bojů mistrovství Evropy v Řecku. Na úvod svěřenkyně Jana Bobrovského přehrály s převahou domácí Řecko 90:57, po poločase 49:29. Největší měrou se o triumf zasloužily Michaela Pavlíčková, Hana Machová a Lucie Blahůšková, jež shodně nastřílely soupeři ze země pořadatelů olympijských her po sedmnácti bodech.

Trenér Jan Bobrovský může být zatím spokojen

Dynamická hra českého týmu, kterou podložila kromě pohyblivosti v obraně také přesná koncovka, vynesla po pěti minutách nečekaně rychle třináctibodový náskok. V domácím prostředí Řekyně hlavně v úvodu nepůsobily sebejistě, jak vyhlašovaly před šampionátem. Jejich výkon se vyznačoval spíše křečovitostí.

"Hrály jsme dobře v ofenzivě i defenzivě a psychicky nám hodně pomohl hlavně začátek utkání, kdy jsme získaly důležitý náskok. Měly jsme soupeřky dokonale přečtené a věděly, co budou proti nám hrát," řekla po zápase Pavlíčková.

Trojky Hamzové dodaly klid

Teprve po úspěšném tříbodovém koši Deliové se probudilo domácí publikum a řecké hráčky postupně zvedaly hlavu. Výsledkem jejich aktivity byla korekce náskoku českého týmu na sedmibodový rozdíl 22:15 v 11. minutě. Vkrádající se nervozitu zažehnala dvěma úspěšnými trojkami Hamzová, které velmi dobře sekundovaly ve střelbě z podkošové vzdálenosti Pavlíčková a Blahůšková, jež zaznamenala jen za první poločas patnáct bodů.

O jisté koncovce českých hráček svědčí i 68procentní úspěšnost ve střelbě z dvoubodového území v prvním poločase, naopak Řekyně uspěly jen ve 42 procentech pokusů. Nejtěžším úkolem českých basketbalistek bylo v obraně uhlídat hlavně tříbodové pokusy Deliové s Kostakiovou, kterým nedávala aktivní obrana českého týmu příliš prostoru a klidu k zakončení. V podkošových soubojích se podařilo i za cenu faulů uhlídat nebezpečnou pivotku Samorukovovou.

Nezahrála si pouze Vítečková

K poslední zoufalé křeči se ještě zmohly řecké basketbalistky v úvodu druhého poločasu. Jejich snaha vedla opět pouze ke chvilkovému snížení dvacetibodového náskoku. Snahu Řekyň o zvrat přibrzdila Machová, která dvakrát za sebou vypíchla soupeřkám míč a samostatné protiútoky zakončila.

Šest minut před koncem musela odstoupit ze hry kvůli pěti osobním chybám Hamzová, ale střeleckou zodpovědnost na sebe vzaly Pavlíčková s Klimešovou a Veselou, které nedaly houževnatým Řekyním ani pomyšlení na otočení výsledku. V posledních dvou minutách dostaly příležitost ke hře z lavičky ještě Mokrošová, Borecká, Uhrová a Hartigová, do hry se nezapojila pouze zraněná Vítečková.

Uznání od trenéra soupeře

"Podali jsme jeden z nejlepších výkonů po přípravě. Vítězství bylo velmi důležité, neboť bylo významné pro další vývoj mistrovství Evropy. Neočekával jsem tak jednoznačné vítězství. Na utkání jsme se ale velmi dobře připravovali a soupeřky jsme zřejmě naší taktikou zaskočili," uvedl trenér českých basketbalistek Jan Bobrovský.

"Na úvod mistrovství Evropy jsme narazili na velmi kvalitního soupeře, který byl nad naše síly," konstatoval trenér řeckých basketbalistek Giorgios Tsitskaris. "Musíme na porážku rychle zapomenout a soustředit se na další zápasy, abychom splnili čtvrtfinálový cíl. Český tým hrál velmi dobře v útoku a my jsme jej nedokázali ubránit," zhodnotil Tsitsarkis.

Česko - Řecko 90:57 (22:14, 49:29, 70:45).
Body: Machová, Pavlíčková a Blahůšková po 17, Hamzová a Klimešová po 12, Veselá 11, Večeřová a Borecká po 2 - Sareguová 15, Samorukovová a Kostakiová po 10, Tasuliová a Maltsiová po 6, Gkouziniová 5, Deliová 3, Kligopuluová 2.
Rozhodčí: Giansanti (It.) a Bodnár (Maď.). Fauly: 17:13. Trestné hody: 11/11 - 16/10. Trojky: 5:3. Diváci: 1500.

Basketbalistky Francie porazily v úvodním utkání ME ve skupině A v řeckém Pyrgosu bez problémů Izrael vysoko 91:55. Obhájkyním titulu stačila k jasnému vítězství pouze úvodní čtvrtina, v níž důrazem v obraně a přesnou koncovkou jednoznačně přehrály své soupeřky a získaly rozhodující devatenáctibodový náskok 26:7.

Hráčky Izraele sice ve druhé čtvrtině zpřesnily hru, střelecky se dařilo třiatřicetileté Mizrachiové a o dvanáct let mladší Cohenové, jež přibrzdily Francouzky v rychlém zvyšování náskoku. V závěrečné čtvrtině už ale Izraelky nestačily s dechem a umožnily soupeřkám završit vstup do šampionátu jednoznačným vítězstvím.

Ve skupině B naopak rozhodoval o vítězi jediný bod. Nakonec měly navrch Maďarky, které odrazily nápor Ukrajinek ve čtvrté čtvrtině a vyhrály 57:56.