Míčové sporty

České volejbalistky stále bez výhry

22. září 2003 18:58 - ANKARA/ANTALYA (Turecko)

Ani ve třetím zápase na ME volejbalistek se české reprezentantky nedočkaly vítězství, byť s Nizozemskem bojovaly pět setů. Po dvou hodinách prohrály 2:3, v rozhodujícím dějství 10:15, a jejich šance na postup do finálové osmičky znovu o něco klesly. Po úterním dnu volna zakončí české hráčky skupinu proti Ukrajině a dosud neporaženému Polsku.

internet

Trenér Stanislav Mitáč vyslal do boje stejnou základní sestavu jako proti Itálii a Bulharsku, jen smečařky Havlová s Horkou si prohodily své posty. Nizozemský tým se po nedělní nečekané výhře nad italskými mistryněmi světa pustil do soupeřek s velkou vervou a první sada měla jednoznačný průběh.

Do druhého dějství vystřídala Paříková na postu univerzálky Matuszkovou a hráčky zmobilizovaly své síly. "Chtěly si samy sobě dokázat i všem ostatním, že český volejbal není tak špatný. Dřely, v koncovkách druhého i čtvrtého setu nám vyšlo střídání s Kalčíkovou pro posílení obrany na síti. Ve čtvrtém setu šla na kurt za stavu 17:18 a odcházela při našem vedení 22:19 s dvěma bloky," vypíchl z průběhu zápasu pro ČTK trenér Mitáč.

Rozhodující pátý set ale českým hráčkám nevyšel, utekl jim začátek a bylo po nadějích. "Neuhrály jsme první bodovou situaci, možná se holky zalekly vítězství a kupily chybu na chybu. Prohrávaly jsme 2:7, Spalová ještě třemi body ze servisu snížila na 8:10, ale utkání zakončila zkušená Leferinková dvěma přímými body ze smečovaného podání," dodal kouč. Spokojen mohl být alespoň s kvalitnějším výkonem, který po dvou hladkých prohrách české volejbalistky dnes předvedly. "Dokázaly zmobilizovat síly, jenže ostatní celky v naší skupině jsou prostě lepší," nerad se smiřoval s realitou Mitáč.

Česko - Nizozemsko 2:3 (-14, 18, -17, 20, -10)
Rozhodčí: Kotoanta (Rum.), Sallonen (Fin.). Čas: 105 min. Diváci: 250.
Sestava ČR: Sieglová, Havlová, Bucková, Matuszková, Horká, Spalová, libero Bublová - Šimánková, Paříková, M. Novotná.

Třetí vítězství mají stejně jako Polky na svém kontě také německé volejbalistky; vedou skupinu A v Ankaře a mohou se těšit na víkendové pokračování šampionátu. Také po dnešním zápase se Srbskem a Černou Horou zůstala v jejich kolonce prohraných setů nula.

Dvě pětisetové bitvy zažilo mistrovství Evropy volejbalistek na úvod třetího hracího dne. Plným bodovým ziskem se v Turecku mohou pochlubit Polky, které přehrály obhájkyně bronzových medailí z Bulharska, naopak na svůj první úspěch stále čekají Slovenky. Svěřenkyně českého kouče Miroslava Čady sice po debaklu v úvodních dvou setech zdramatizovaly duel s Rumunskem, jenže v tie-breaku neměly šanci.