Slovenské basketbalistky ve čtvrtfinále ME

AMALIADA

Basketbalistky Slovenska porazily na mistrovství Evropy Belgii 90:82, třetí výhra zároveň přinesla překvapivým přemožitelkám favorizovaného Ruska z úvodu šampionátu postup do čtvrtfinále. Účast v dalších bojích si zajistily i Španělky a hráčky Srbska a Černé Hory. SOUHRN VÝSLEDKŮ

V nervózním začátku stačily Slovenky navzdory tomu, že už v páté minutě ztratily kvůli pěti osobním chybám Borovičkovou, pohotově využívat hrubé chyby Belgičanek v rozehrávce. Jednoznačný ráz zápasu dodala už úvodní čtvrtina, po dvanácti minutách už vedly Slovenky patnáctibodovým rozdílem 31:16.

Přesnou a důraznou obranou nepouštěly soupeřky do střeleckých pozic a v podkošových soubojích robustní pivotka Kováčová dokonale pokryla Wautersovou, jež se v prvním poločase vůbec neprosadila střelecky a zaznamenala jediné tři body z trestných hodů. Ve slovenském týmu se střelecky dařilo Zuzaně Žirkové, která zaznamenala 28 bodů.

"Určitě jsme sehrály náš nejdůležitější zápas ve skupině, neboť jsme potřebovaly potvrdit postup do čtvrtfinále. Rozhodla hlavně dobrá psychika, závěr jsme zvládly, i když s problémy," uvedla opora slovenského týmu Žirková.

Španělky se nadřely

Ve čtvrtém utkání na šampionátu nezaváhaly ani španělské basketbalistky, na vítězství 78:71 nad Ukrajinou se ale velmi nadřely. Ještě v poločase dokonce obhájkyně bronzu prohrávaly s týmem, který ještě v Řecku nevyhrál, o bod, ale pod vedením excelentní střelkyně Amayy Valdemorové, autorky 21 bodů, překvapení nepřipustily.

Ve skupině A si srbské hráčky zajistily účast ve čtvrtfinále, naopak Řecko je po porážce 67:72 prakticky bez postupových nadějí. Postupují naopak Polky po výhře nad outsiderem z Izraele 80:45.

Skupina B:
Slovensko - Belgie 90:82, Španělsko - Ukrajina 76:71 (37:38), Rusko - Maďarsko 65:55 (37:39)