USK Praha porazil Gorzów a má druhé vítězství v Evropské lize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve třetím zápase Evropské ligy porazily na domácí palubovce polský Gorzów 96:79 a získaly druhé vítězství v základní skupině. České mistryně se příští středu představí v Košicích. USK tak odčinil minulý domácí nezdar s Rivasem Madrid. Naopak polský nováček soutěže je nadále bez výhry.

Lindsay Whalenová z USK Praha v utkání Evropské ligy basektbalistek proti Chorzóvu.

Na Pražankách jen chvíli ležel stín z minulého nepovedeného utkání s Madridem, v němž USK nabral manko už v úvodních minutách a také dnešní vedení Gorzówa 4:0 domácí na pár okamžiků vystrašilo. Ale jen do chvíle, než svěřenkyně kouče Lubora Blažka zlepšily hru v útočné fázi a také díky agresivní obraně dostaly soupeře pod tlak.

Domácím trenérům se navíc povedlo rychlé střídání a pivotka Kublinová osmi body po dvou minutách pobytu na hřišti zavelela k rozhodujícímu nástupu. Vysokoškolačky se chytily desetibodovou šňůrou, po níž vedly už 23:11. USK těžil z výborného útočného doskoku, kterým napravoval přehmaty pod košem Gorzówa, byť i téměř šedesátiprocentní úspěšnost střelby za dva body měla vysoké parametry. Polkám nepomáhala ani agresivní vysunutá obrana.

Za poločas jen tři fauly Pražanek

Po dlouhé době navíc české mistryně v Eurolize těžily z výškové převahy a vládly i při sbírání míčů ve vlastním vymezeném území. Gorzów měl problémy také se solidní a rychlou obranou Pražanek, které za poločas nasbíraly pouhé tři fauly.

Osmnáctibodové vedení v poločase dávalo USK velké naděje na první domácí výhru. Po nástupu do třetí čtvrtiny dvěma trojkami možný obrat soupeře zabrzdila Kraayeveldová dvěma trojkami a jednou ji napodobila i Elhotová, která se po změně stran rozehrála k velkému střeleckému výkonu. Přesné trojkové zásahy vysokoškolačky držely i v době, kdy se Gorzów pokusem o nápor a několika přesnými zásahy pokusil zápas zdramatizovat.

Maximem hostů bylo stažení manka na třináctibodový rozdíl. Když bylo skóre 80:67 ve prospěch USK šest minut před koncem, domácí hráčky se díky dalším trojkám Elhotové a Kraayeveldové znovu odpoutaly a definitivně soupeře zlomily. Hned patnáct úspěšných trojkových pokusů položilo základ ke druhému letošnímu vítězství USK.

3. kolo Evropské ligy basketbalistek - skupina C:
USK Praha - Gorzów 96:79 (23:13, 48:30, 71:55)
Nejvíce bodů: Elhotová 25, Kraayeveldová 18, Kublinová 16, Maltsiová 14, LeDréanová 10 - Kaczmarczyková 20, Piekarská 17, Sapovová 13, Spencerová 11. Rozhodčí: Drabikovskij (Ukr.), Aukrogers (Lot.), Laurinavičijus (Lit.). Fauly: 12:14. Trestné hody: 8/7 - 18/17. Trojky: 15:6. Diváci: 400.
Bourges - Šoproň 82:56.