Basketbalistky zdolaly i obhájkyně zlata

PYRGOS

Česko na ME basketbalistek v řeckém Pyrgosu dál vítězí, v úterý večer zdolalo i obhájkyně zlata Francouzky 85:73 a nemůže už ve skupině skončit hůř než na druhé příčce. Ve středu se utká s Polskem bude hrát o první místo v tabulce.

Basketbalové ME žen míří do čtvrtfinále. (ilustrační foto)

Trenér Jan Bobrovský chválil tým za perfektní výkon: "Děvčata se nebála a na hřišti prodala sebedůvěru i basketbalovou odvahu. Rozhodla třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli rozdílem třinácti bodů díky skvěle střelbě zdálky a vzorné práci obrany."

Národní tým začal velmi soustředěně, dobrou obranou eliminoval francouzské střelecké pokusy a v polovině úvodní čtvrtiny vedl 11:4. Střeleckou taktovku zpočátku držela nebojácná Pavlíčková, jenže soupeřky přešly na zónovou obranu a desetibodovou šňůrou otočily skóre, takže 70 vteřin před první pauzou to bylo 18:23 v náš neprospěch.

Perfektní trojky

Vynikající střelba z tříbodové vzdálenosti v podání Machové i Hamzové ale rychle vrátila vedení na českou stranu, navíc bojujícímu družstvu předvedlo skvělé útočné doskakování a Francouzkám se zajídala naše agresivní hra pod košem.

V 16. minutě vedlo Česko 36:29, avšak o náskok přišlo po vynuceném střídání Machové, která si musela dát ošetřit tržnou ránu pod okem. Třetí dějství začínalo za nerozhodného stavu 38:38, naštěstí hru Bobrovského svěřenkyň zdobila lehkost i patřičná nápaditost útoku, takže brzy získaly zase náskok.

V obraně nedostaly soupeřky ani kousek volného prostoru, musely pálil ukvapeně z nepřipravených pozic a vedení českého družstva příjemně rostlo. Silnou zbraní obou celků byly trestné hody, z lepší obrany ale těžil národní tým.

Sedm minut před koncem vedl už 73:55 a zápas vedl do vítězného konce, byť obě výtečné střelkyně zdálky i nejlepší pivotmanka Blahůšková dohrávaly s hrozbou pátého faulu, který by znamenal povinné střídání. Úplný závěr pak reprezentantky zvládly nesmírně ukázněně, dobře držely míč a volily takticky správné zakončení.

Česko - Francie 85:73 (23:25, 38:38, 66:53)
Body: Blahůšková 22, Veselá 15, Hamzová 14, Machová a Pavlíčková po 12, Klimešová 7, Večeřová 3 - Melainová 19, Sauretová 19, Antibeová 12, Lesdemová 8, Le Dreanová, Lawsonová a Godinová po 4, Gomiová 3. Rozhodčí: De Coster (Belg.) a Jasevičius (Lit.). Fauly: 21:19. Trestné hody: 19/17 - 19/18. Trojky: 8:3. Diváci: 800.