Basketbalistky jdou do čtvrtfinále z prvního místa

PYRGOS/AMALIADA (Řecko)

Výborný výkon v celém utkání a zvládnutá nervózní koncovka zajistily českým basketbalistkám na mistrovství Evropy vítězství i v závěrečném utkání základní části nad Polskem 76:71. Český tým bez porážky vyhrál skupinu A a v pátečním čtvrtfinále v Patrasu se střetne s Belgií.

Foto ze zápasu Polsko - Francie

Do zápasu vstoupily české basketbalistky s psychickým balvanem, že v případě prohry narazí ve čtvrtfinále stejně jako před čtyřmi lety na evropském šampionátu v Polsku na Rusko. Vidina soupeře, kterého si tým nepřál, částečně rušila hráčkám v úvodní čtvrtině koncentraci, což se projevilo v přesnosti střelby.

Naopak Polky začaly s velkým elánem, střelecky se dařilo zejména Bibrzycké, která zatížila české konto dvěma úspěšnými tříbodovými pokusy těsně za sebou. V 8. minutě už české basketbalistky prohrávaly 11:17 a teprve v závěru úvodní čtvrtiny srovnaly se soupeřkami krok.

Nepřesná Dydeková

Zcela jiný obraz dostala druhá čtvrtina zápasu, v níž český tým zrychlil a zpřesnil obrannou činnost a soupeřkám nenechával prostor k zakončení. V útoku se blýskla Blahůšková několika úspěšnými střelami přes nejvyšší pivotku turnaje, 214 cm vysokou Dydekovou, kterou v obraně bránila s vypětím sil Večeřová.

Stačila ale Dydekové znepříjemnit situaci natolik, že polská hráčka zcela ztratila přesnost v koncovce. Po ziscích míčů vyrážely české hráčky do bleskových protiútoků, v nichž vynikala zejména dravá Machová, jež se zasloužila po čtvrt hodině hry o devítibodový náskok (29:20). Do hry se zapojila postupně i Vítečková, které ale chyběla jistota v koncovce. Polky v závěru poločasu přitvrdily hru v obraně a postupně se jim podařilo stáhnout náskok českého týmu na rozdíl pouhých čtyř bodů.

Desetibodový brejk

Při oboustranně rychlém basketbalu po změně stran získaly za pouhé tři minuty české hráčky osmibodový náskok (42:34). Tíha většiny zápasu ležela pouze na sedmi hráčkách a postupně se na jejich výkonu projevovala únava, z níž pramenily i nepřesnosti. Dravě a bojovně hrající Polky získaly několik míčů a ve 29. minutě srovnaly na 48:48.

Definitivní rozhodnutí o výsledku padlo až v úvodu poslední čtvrtiny, kdy české basketbalistky získaly desetibodový náskok (63:53). V polském týmu kvůli pěti osobní chybám dohrála ve 32. minutě Trzesniewská, kterou o tři minuty později následovala na české straně za stejný přestupek Večeřová. V závěrečné čtvrtině Polky vždy stačily slibný náskok korigovat, ale koncovku zvládl lépe český tým.

Česká republika - Polsko 76:71
Čtvrtiny: 15:19, 33:29, 56:53. Nejvíce bodů: Blahůšková 26, Klimešová 13, Machová 10, Pavlíčková a Večeřová po 8, Hamzová 6, Veselá 5 - Bibrzycká 23, Cupryšová 15, Dydeková 10, Trzesniewská a Wlazlaková po 8, Wielebnowská 6, Kobrynová 1. Rozhodčí: Giansanti (It.), Jasevičius (Lit.). Fauly: 22:22. Trestné hody: 20/17 - 27/17. Trojky: 1:6. Diváci: 800.

Bez vítězství basketbalistky Izraele a Ukrajiny

Ani v posledním kole základní části se basketbalistky Izraele a Ukrajiny nedočkaly vítězství. Izrael utrpěl debakl s celkem Srbska a Černé Hory, Ukrajinu zdolala ve skupině B Belgie a zajistila si postup mezi nejlepších osm.

Španělské basketbalistky zakončily základní skupinu bez bodové ztráty a půjdou do čtvrtfinálových bojů z prvního místa ve skupině B. Páté vítězství vydřely proti spolufavorizovanému Rusku, v poločase ještě o bod prohrávaly, ale nakonec měly o tři body navrch v poměru 64:61. Hlavní strůjkyní úspěchu španělského týmu byla opět hlavní opora týmu Amaya Valdemorová, autorka 20 bodů.

O jistotu čtvrtfinále se musely v přímém souboji s Řeckem poprat obhájkyně titulu z Francie. S domácími se favoritky dlouho přetahovaly o vedení a nakonec zvítězily 75:70.