Rubriky:

Míčové sporty

Volejbalové reprezentační týmy budou trénovat Svoboda a Šiller

9. prosince 2009 15:02 - PRAHA

Volejbalovou reprezentaci mužů povede příští rok na mistrovství světa v Itálii trenér Jan Svoboda, kterému po letošním mistrovství Evropy vypršela smlouva. Ženy bude na šampionátu v Japonsku koučovat Jiří Šiller, jenž převzal tým po čtyřletém angažmá Táni Krempaské. Rozhodla o tom správní rada Českého volejbalového svazu na středečním jednání.

 

Radek Petrášek, ČTK

Podle předsedy Českého volejbalového svazu (ČVS) Antonína Lébla se o místo trenéra mužů ucházeli celkem tři kandidáti a na pozici ženského kouče jich bylo dokonce deset. "Dva Češi, Belgičan, Brazilec a ostatní byli Italové," řekl Lébl. Šéf svazu dal správní radě své doporučení, o kterém se jednalo, ale nechtěl prozradit, zda to byli Svoboda a Šiller. "Rada měla k dispozici i zpracované podmínky ostatních trenérů," doplnil Lébl.

Letošní kvalifikaci MS odehráli muži ještě pod vedením Zdeňka Haníka, ten však poté nečekaně odstoupil a na zářijovém mistrovství Evropy v Turecku tým koučoval jeho dosavadní asistent Svoboda. U ženského výběru rovněž skončila po ME smlouva Krempaské a reprezentantky pohrozily, že nebudou v národním týmu pokračovat, pokud se k němu tato trenérka vrátí.

"Problém, který vznikl v družstvu žen, mohl být z hlediska rozvažování (o znovuzvolení Krempaské) brán v úvahu, i když jsme se snažili situaci korektně posoudit," řekl Lébl.

Reprezentační výběry tak sice byly od září bez trenérů, nově zvolené kouče však čekají další akce až na jaře. Ženy budou hrát kvalifikaci ME 2011, muži mají jakožto spolupořadatelská země závěrečného turnaje účast jistou. Světové šampionáty jsou na programu na podzim.

Šiller v rakouské lize trénuje Linec

Devětačtyřicetiletá Krempaská, bývalá vynikající smečařka, vedla národní tým jako první žena v historii od konce roku 2005, na ME s ním obsadila deváté a desáté místo. Nyní ji střídá o dva roky mladší Šiller, bývalý extraligový hráč, který v rakouské lize trénuje Linec. V druhém kole letošního ročníku Vyzývacího poháru nestačily jeho svěřenkyně na Brno.

Dvaačtyřicetiletý Svoboda, jenž v extralize koučuje Příbram, má už jako hlavní trenér reprezentace na kontě letošní evropský šampionát. Češi na něm skončili poslední po prohrách se Srbskem, Itálií i Bulharskem. Jeho asistentem bude nadále Milan Hadrava.

"Je to opravdu velká čest, cítím to jako důvěru a obrovský závazek vůči celému volejbalovému hnutí. Rád bych zúročil předcházející práci za poslední tři roky, kterou jsem absolvoval, a pokračoval v ní," řekl Svoboda. Ze všeho nejdříve hodlá oslovit všechny případné kandidáty reprezentace, aby se mu podařilo sestavit nejsilnější možnou dvanáctku. "Byl bych rád, kdybych nedostal omluvenky a na MS v Itálii i následné ME u nás bych měl všechny nejlepší," dodal.

Šillerovi bude u žen pomáhat brněnský kouč Ondřej Marek, který už spolupracoval i s jeho předchůdkyní Krempaskou. Oba noví trenéři podle svazového webu počítají s využitím zahraničních kondičních trenérů.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.