Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalistky mají velkou podporu z domova

26. září 2003 14:55 - PATRAS (Řecko)

Takřka neustálé pípání mobilních telefonů s gratulacemi ve formě zpráv SMS od přátel a sportovních příznivců vyplnilo čtvrteční volný den českých basketbalistek. Nejvíce v permanenci je mobil vedoucího výpravy Jiřího Hamzy. Jeho operátor při zářijové fakturaci nejspíš zaplesá, neboť se účet zřejmě přiblíží ke sto tisícům korun.

 

PRÁVO

Na Hamzův mobil došla gratulace hráčkám například od bývalého vítěze Světového poháru v dálkových bězích na lyžích Aleše Vaňka a také lyžařů v Novém Městě na Moravě, kde Hamza řídí marketink Zlaté lyže a Světového poháru.

Němcová by chtěla znovu reprezentovat

Nejzajímavější zpráva SMS ale došla na Hamzův mobil od někdejší nejlepší basketbalistky Evropy a bývalé reprezentantky Evy Němcové. "Jirko, předej co nejvřelejší gratulaci k dosavadním úspěchům všem hráčkám. Vím, že spolu nekomunikujeme, ale nabízím vám stále své služby," stálo v esemesce. Komunikace mezi oběma bývalými přáteli se zadrhla po nedávném rozhovoru Němcové pro magazín deníku Sport, v němž Hamzu ostře kritizovala.

Na sklonku loňského roku Němcová, která začala uplynulou sezonu v Šoproni, náhle oznámila ukončení činnosti kvůli vleklým problémům s poraněným kolenem. Po zhruba dvou měsících se vrátila znovu k basketbalu a projevila přání hrát v reprezentaci. Jenže žádala tréninkové úlevy, neboť namáhavou zátěž by zřejmě poraněné koleno neuneslo. Oba trenéři české reprezentace Jan Bobrovský a Lubomír Blažek ale po zvážení celé situace chtěli, aby Němcová absolvovala celou přípravu, na což hráčka nepřistoupila.

O náladu se starají Vrba s Hamzou

Hamza je v Řecku zdrojem dobré nálady v českém týmu ve dvojici s dvaasedmdesátiletým lékařem české výpravy a basketbalovým světoběžníkem Vladimírem Vrbou. Do basketbalového dění je doktor Vrba zapojen více než čtyři desítky let, v minulosti býval lékařem bývalé československé mužské reprezentace a ligové Dukly Olomouc. Trenér Bobrovský si jej vzal hned po svém nástupu do funkce reprezentačního trenéra i k týmu žen.

"Při jídle Vrba s Hamzou nezavřou pusu a jen málokdy pustí někoho dalšího ke slovu. Neustále spolu uzavírají a ruší vzájemnou koalici. Doktor Vrba k tomu přidá svoje úsměvné historky z minulosti a o zábavu je stále postaráno," poznamenal vedoucí české reprezentace Soběslav Jelínek.

Zatím skromnou kolonu českých fanoušků, kterou tvoří pět bubeníků z Trutnova, v závěrečných bojích rozšíří i spoluhráčky Zuzany Klimešové z týmu Asters Atény. "Už se na ně těším, slíbily, že budou našemu týmu hlasitě fandit," řekla Klimešová.

V Patrasu je menší pohodlí

Tým se ve čtvrtek přemístil z luxusního přímořského hotelu nedaleko Pyrgosu do necelých sto kilometrů vzdáleného Patrasu, kde jej čeká vyvrcholení mistrovství Evropy v podobě bojů o medaile a tím také o tři postupová místa na olympijské hry. V Patrasu už nebydlí všechny týmy společně, ale jsou rozmístěny do více hotelů ve městě.

"Už to není takový luxus, který jsme měli v Pyrgosu. Navíc pořadatelé slibovali, že družstva rozdělí podle umístění ve skupinách a nejlepší ubytují společně se zajištěním většího komfortu. Nakonec ale bydlíme s Maďarkami, které jsou jen ve skupině o deváté až dvanácté místo. Ale to už nehraje podstatnou roli, pro nás je nyní důležitý dobrý výsledek," vrátil se k dění na palubovce trenér Bobrovský.

ČTK

Zrušit