Basketbalistky mají našlápnuto k medaili, porazily Belgii

PATRAS

České basketbalistky se po čtrnácti letech dostaly mezi čtyři nejlepší na ME, když ve čtvrtfinále lehce přehrály Belgičanky o 36 bodů. V sobotu večer si zahrají v řeckém Patrasu semifinále proti Polkám a vítězství by jim zajistilo nejen medaili, ale i účast na olympiádě.

Lucie Blahůšková (v bílém) bojuje o míč s nejlepší belgickou hráčkou Ann Wautersovou.

"Nakonec to možná bylo snadnější než bychom čekali, ale do poloviny utkání Belgičanky zlobily. Holky je postupně zdrtily dobrou obranou, v útoku se dokázaly prosadit rychlostí, pohotovou střelbou i lepší fyzickou připraveností," přiblížil příčiny úspěchu trenér Jan Bobrovský.

"Jsme zase o krok blíž vysněnému cíli, ale potřebujeme ze dvou utkání, která nás o víkendu čekají, ještě jedno vyhrát. Pochopitelně nejlepší by bylo splnit si to hned v semifinále proti Polkám," uvažoval kouč.

Belgičanky nestačily českému tempu

Po opatrném úvodu se českému družstvu povedla desetibodová šňůra, která přinesla vedení 14:5. Pivotmanka Večeřová však při bránění belgické hvězdy Wautersové rychle nasbírala čtyři fauly a raději střídala, navíc soupeřky dokázaly stahovat úspěšnou střelbou zdálky.

Nestačily ale čelit rychlosti našeho útoku zakončovaného většinou Blahůškovou. V 8. minutě to bylo už 27:13, nejlepší hráčka Belgie ale do konce čtvrtiny dokázala stáhnout na rozdíl sedmi bodů.

Hru národního týmu zdobil rychlý přechod do útoku, řízený dravou Machovou a při zlepšeném doskakování náskok rostl, zvláště když střídající Klimešová trefila přesně dvě trojky.

Závěr už obstaraly náhradnice

V 17. minutě vedlo Česko 42:24, soupeřky však zpřesnily obranu, využily našeho chvilkového zaváhání při hře pod košem a na konci druhé části bylo jejich manko jen devítibodové (ve 20. min. 45:36).

Machová s Hamzovou pak ale spustily trojkový koncert, celý národní tým přehrával unavené Belgičanky a těžil nejen z lepší fyzické kondice, ale i z přesnější střelby z pole i při trestných hodech.

Wautersová sama nic nezmohla, české vedení se každou minutou zvyšovalo a na začátku poslední čtvrtiny to bylo již 80:51. Závěr zápasu tak mohly dohrát náhradnice, první vážnější zatížení na šampionátu snesla i Vítečková, která si dosud léčila výron kotníku.

Semifinálový zápas Česko - Polsko vysílá TV Galaxie sport v sobotu od 18.30 h.

Česko - Belgie 98:62
Čvrtiny: 27:20, 45:36, 76:51, 22:11. Nejvíce bodů: Machová 25, Blahůšková 22, Klimešová 12, Hamzová 9, Večeřová a Vítečková po 8, Hartigová 6 - Wautersová 23, de Rooseová 11, Deyaertová 8, de Mondtová 7, Wambeová 6. Rozhodčí: Hierezuello (Šp.), Jasevičius (Lit.), trestné hody 15/14:19/11, trojky 9:6, 700 diváků.

Polky snadno přehrály Slovensko

Basketbalistky Polska porazily ve čtvrtfinále mistrovství Evropy Slovensko 78:61. O svém vítězství rozhodly už v úvodním poločase, kdy se jim za stavu 23:22 podařilo odskočit osmnáctibodovou šňůrou.

Polky hrály hned od úvodních minut přesněji a důrazněji v obraně a svým soupeřkám nenechaly klid v zakončení. V podkošových soubojích dominovala 214 cm vysoká pivotka Dydeková, která hlavně v obraně sbírala takřka všechny odražené míče.

"Polky byly pro nás velkým soustem. O naší porážce se rozhodlo ve druhé čtvrtině, kdy soupeřky přešly z osobní obrany na zónovou a naše hráčky si s tímto přechodem nevěděly rady. Osm minut jsme nedali bod," řekl po zápase zklamaný trenér Slovenska Peter Kováčik.

Polsko - Slovensko 78:61 (22:14, 41:22, 53:40)
Nejvíce bodů: Wlazlaková 19, Dydeková 19, Cupryšová 16, Bibrzycká 15 - Žirková 19, Belanská 14, Nagyová 12. Rozhodčí: Hierrezuelo (Šp.), Giasanti (It.). Fauly: 19:28. Trestné hody: 40/30 - 12/9. Trojky: 4:8. Diváci: 400.

Francouzky titul neobhájí

Francouzské basketbalistky neobhájí titul mistryň Evropy, ve čtvrtfinále prohrály s Ruskem 66:79 a budou hrát pouze ve skupině o páté až osmé místo. Ve vyrovnaném úvodu si vedly lépe francouzské hráčky, které se pokoušely o častější zakončování, lépe sbíraly v podkošových soubojích odražené míče a přesnou mušku měla zejména pivotka Antibeová.

Po změně stran už Francouzky zápolily se střeleckou jistotou a ruské basketbalistky hlavně zásluhou Skopaové, Baranové a Kalmykovové postupně zvyšovaly svůj náskok, který si navzdory snaze soupeřek o zvrat nátlakovou hrou už udržely.

Rusko - Francie 79:66 (15:19, 36:31, 62:46)
Nejvíce bodů: Skopaová 19, Baranovová 15, Archipovová 14, Kalmykovová 13 - Melaibnová 19, Le Dreanová 17, Lesdemaová 9. Rozhodčí: Papadimitriu (Řec.), De Coster (Belg.). Fauly: 18:22. Trestné hody: 27/23 - 18/12. Trojky: 4:4. Diváci: 1000.

Španělky nakonec rytmus našly

V úvodu posledního čtvrtfinálového duelu mezi Španělskem a Srbskem a Černou horou houževnaté hráčky Srbska těžily z důrazu v defenzívě a přesné koncovky Grubinové. Španělky celý úvodní poločas marně hledaly svůj herní rytmus z předcházejících zápasů ve skupině. Nervozitou se připravily o značné množství míčů jak při nepřesné střelbě, tak i rozehrávce.

Po změně stran se však karta obrátila. Španělky zvýšily agresivitu v obraně, stačily soupeřkám několikrát za sebou vypíchnout míče z rychlých protiútoků a basketbalovým uragánem otočily průběh zápasu. Srbky viditelně znervózněly, kupily chybu za chybou a navíc pět minut před koncem ztratily kvůli zraněné noze do té doby svou nejlepší hráčku Grubinovou.

Španělsko - Srbsko a Černá Hora 76:64 (13:17, 28:38, 53:51)
Nejvíce bodů: Valdemorová 19, Palauová 16, Sanchezová 14, Ponsová 12 - Grubinová 16, Mandičová 14, Vilipičová 9. Rozhodčí: Sharro (Švéd.), Bodnár (Maď.). Fauly: 19:23. Trestné hody: 24/16 - 19/16. Trojky: 8:4. Diváci: 1000.