Vítězná série basketbalistek Brna v zápasech s Gdyní skončila

GDYNĚ

Basketbalistky Frisco Sika Brno prohrály v devátém kole Evropské ligy v polské Gdyni 73:77. Brňanky doplatily na herní výpadky ve druhé čtvrtině a už je nezachránila ani zlepšená hra v závěru zápasu. V tabulce skupiny D klesly na třetí místo a zhoršily se jejich vyhlídky na výhodnější nasazení do play-off. Gdyni se ve čtvrtek podařilo ukončit sérii devíti porážek ve vzájemných zápasech.

Vlevo Hana Horáková z Brna a Paulina Pawlaková z Gdyně

Brňanky držely v první čtvrtině vyrovnanou partii a na rychlé útoky soupeřek stačily odpovídat stejnou zbraní. Do hry úspěšně zasáhla i zotavená Žirková, která sedmi body táhla tým střelecky. Dala sedm bodů, jenže hne dpo krátkém působení na hřišti se jí obnovilo zranění a do zápasu už nenastoupila. Ještě po 11 minutách vedly Moravanky 22:21, v dalším průběhu však zcela vypadly z herního rytmu.

Jejich obrana byla hodně děravá, často ztrácely míče už při zakládání útočných akcí a hlavně doplácely na mizernou koncovku. Jejich úspěšnost z dvoubodového území byla pouhých 38 procent, naopak hráčky Gdyně si vedly s 63 procenty mnohem přesněji. Nedařilo se oběma Američankám v brněnském týmu Bonnerové a McWilliamsové. Sice zakončovaly pilné, ale jejich produktivita byla sotva dvacetiprocentní. Skóre proto nečekaně rychle narůstalo ve prospěch polského týmu, který těsně před přestávkou vedl už rozdílem patnácti bodů 48:33.

"Nevím, zda si hráčky myslely, že se zápas vyhraje sám. Dovolily soupeřkám získat náskok zbytečnými chybami v obraně a hodně laxním přístupem k utkání," uvedl trenér Brňanek Jan Bobrovský.

Dramatickou koncovku k vítězství Brňanky nedotáhly

Třetí čtvrtina měla zcela jiný scénář. Brňanky zpřesnily hru v podkošových soubojích, výrazně se prosazovala zejména Kulichová, která stačila doskakovat i zakončovat. Český tým postupně ukrajoval z náskoku soupeřek, které znervózněly a ztratily svou předcházející přesnost. Zápas dostal zpět dramatický náboj.

V úvodu závěrečné čtvrtiny se podařilo českým vicemistryním snížit na 57:59. "Jenže jsme zbytečně ukvapeně stříleli zdálky z tříbodové prostoru a soupeřky nám utekly na rozdíl osmi bodů. V závěru se navíc zranila McWilliamsová," dodal Bobrovský.

Na hráčkách obou týmů byla patrná v těchto chvílích křečovitost, Polky šestibodovou šňůrou využily střelecky hluché čtyři minuty soupeřek a opět odskočily. Brňanky se vzchopily a čtyři minuty před koncem Kulichová vyrovnala. Koncovka ale vyzněla pro přesněji hrající polský tým, který taktickou hrou už zvrat nepřipustil.

"Utkání jsme si prohráli zbytečně už v prvním poločase. Také naše procentuální úspěšnost trestných hodů byla žalostná. S takovou bilancí a přístupem se nedá vyhrát vyrovnaný zápas. Je to škoda kvůli nasazení," prohlásil Bobrovský.

Utkání 9. kola skupiny D Evropské ligy basketbalistek:
Lotos Gdyně - Frisco Sika Brno 77:73 (21:20, 48:35, 59:56)
Nejvíce bodů: Matovičová 17, Phillipsová 16, Tomialowiczová 12, Jujkaová 11, Halvarssonová 10 - Kulichová 19, Bonnerová 14, McWilliamsová 10, Žirková 7, Grimaová 6. Rozhodčí: Dovidavičius (Lit.), Černovová (Rus.), Lukáč (SR). Trestné hody: 14/11 - 25/15. Fauly: 18:12. Trojky: 6:6.