České tažení skončilo: basketbalistky mají stříbro

PATRAS

Vítězná cesta českých basketbalistek na mistrovství Evropy v Řecku ve finále skončila. Tým Jana Bobrovského prohrál po dramatickém závěru s Ruskem 56:59. V posledních sekundách měly české basketbalistky na rukou vyrovnání a byly blízko prodloužení. Tříbodový pokus Lucie Blahůškové ale vypadl z obroučky a přesná nebyla ani další trojka Jany Veselé.

Irina Osipovová z Ruska (vlevo) střílí na koš přes Ivanu Večeřovou ve finále ME.

České hráčky v úvodu zápasu zcela opustilo střelecké štěstí. Z oboustranné úvodní nervozity se dostaly podstatně dříve ruské basketbalistky, které získaly sedmibodový náskok. Míče z rukou českých hráček se pouze odrážely od obroučky, síťkou propadla poprvé až v sedmé minutě střela Blahůškové z trestného hodu. Zoufalou koncovku českých hráček dokresluje pouze osmiprocentní úspěšnost z dvoubodového území, z dvanácti střel se trefila pouze Blahůšková, která ale také čtyřikrát minula cíl. Jediným pozitivem úvodní čtvrtiny z české strany byla tříbodová střela Hamzové.

Neprodyšnou obranu ruského týmu se českým hráčkám nedařilo překonat. V podkošovém doskakování vynikala Baranovová, která zastínila Blahůškovou i Večeřovou. Ve druhé čtvrtině sice české basketbalistky zpřesnily defenzivu, nepouštěly soupeřky do vyložených střeleckých příležitostí a dvakrát po sobě získaly míč poté, co ruské hráčky nestačily v limitu čtyřiadvaceti sekund vystřelit. Z výkonu českých hráček se postupně vytrácela křečovitost a nezměrnou bojovností postupně snížily na sedmibodový rozdíl 20:27. V závěru poločasu zpřesnil ruský tým koncovku a bez větších potíží získal zpět dvanáctibodový náskok.

Aktivněji po obrátce

Po změně stran české basketbalistky začaly hrát mnohem aktivněji, zrychlily pohyb v obraně, soupeřky atakovaly už na jejich polovině a hlavně výrazně zpřesnily střelbu. Za pouhé tři minuty se dostaly šňůrou 9:2 zpět do zápasu, neboť snížily na pouhý pětibodový rozdíl (31:36) a po tříbodovém pokusu Machové prohrávaly už je 36:38. Trenér Bobrovský ale musel začít šetřit pivotku Večeřovou, která měla ve 24. minutě už čtyři osobní chyby.

Čtyřbodovou ztrátu v úvodu čtvrté desetiminutovky se podařilo českým basketbalistkám zásluhou aktivní obrany rychle zlikvidovat a ve 33. minutě po úspěšných tříbodových pokusech Hamzové a Klimešové se dokonce poprvé v zápase dostaly na chvíli do vedení 50:48. Pravé basketbalové drama se odehrálo v posledních pěti minutách. Po trojce Klimešové vedly české hráčky 53:52, následná trojka Hamzové dávala slibnou naději do závěru po vedení 56:53. Osipovová půl minuty před koncem posunula ruské hráčky do těsného vedení, které už navzdory tlaku českého týmu ruské basketbalistky udržely.

Přes nezdar ve finále byly hned dvě české hráčky zařazeny do ideální pětky turnaje - Lucie Blahůšková byla dokonce vyhlášena nejlepší hráčkou šampionátu. Spolu s ní se do All Stars dostala i rozehrávačka a kapitánka českého týmu Hana Machová, k české dvojici byly vybrány Rusky Archipovová a Baranovová a Belgičanka Wautersová.

Finále
Rusko - Česká republika 59:56
Čtvrtiny: 15:6, 34:22, 46:42. Body: Osipovová 16, Baranovová 14, Skopaová 11, Kalmykovová 9, Artěchonová 6, Archipovová 3 - Hamzová 15, Blahůšková 11, Veselá 8, Klimešová 6, Machová a Večeřová po 5, Pavlíčková 4, Vítečková 2. Rozhodčí: Sharro (Švéd.), Papadimitriu (Řec.). Fauly: 11:19. Trestné hody: 25/21 - 8/6. Trojky: 4:6. Diváci: 2000.

Bronz patří Španělkám

Španělské basketbalistky porazily Polsko 87:81 a kromě bronzových medailí si společně s oběma finalisty turnaje Českou republikou a Ruskem vybojovaly postup na olympijské hry. Celá půlhodina zápasu se přitom odehrávala zcela v režii polského týmu a Španělky otočily výsledek až v závěrečné čtvrtině - poprvé se v zápase ujaly vedení až v poslední minutě

Bojovné Španělky smrští úspěšných tříbodových pokusů zcela zvrátily průběh hry a fyzicky slábnoucí polský tým už neměl síly nápor odrazit.

O 3. místo
Španělsko - Polsko 87:81
Čtvrtiny: 14:29, 35:49, 56:71. Nejvíce bodů: Fernandezová 19, Palauová 18, Sanchezová a Valdemorová po 15, Martinezová 14 - Bibrzycká 19, Wlazlaková 12, Dydeková 11, Pisestrzynská 10. Rozhodčí: De Coster (Belg.), Giansanti (It.). Fauly: 25:23. Trestné hody: 23/14 - 28/25. Trojky: 11:6. Diváci: 1000.

Belgie odpadla

V utkání o páté místo Francie porazila Belgii 94:76. Ve vyrovnaném úvodním poločase se oba týmy střídaly ve vedení, po změně stran už dostal zápas jednoznačný charakter.

Francouzské obhájkyně prvenství těžily zejména z rychlých protiútoků a dobré koncovky Melainové se Sauretovou. V podkošových soubojích se častěji prosazovaly zásluhou pivotky Wautersové naopak Belgičanky. Opora soupeře kromě přesného zakončení stačila doskakovat míče v obraně i v útoku. Belgičanky ale fyzicky odpadly a usnadnily Francii cestu za vítězstvím.

O 5. místo
Francie - Belgie 94:76
Čtvrtiny: 25:25, 44:40, 67:59. Nejvíce bodů: Melainová 30, Sauretová 22, Lesdemová 19, Antibeová 12 - Wautersová 22, Deyaertová 14, De Rooseová 11. Rozhodčí: Bodnár (Maď.), Sutulovič (SČH). Fauly: 16:22. Trestné hody: 27/24 - 18/13. Trojky: 4:4. Diváci: 600.

Slovenky sedmé

Basketbalistky Slovenska porazily Srbsko a Černou Horu 68:67. Vítězství si Slovenky zajistily až zlepšenou hrou ve druhém poločase.

V úvodu diktovaly tempo srbské hráčky, které těžily z přesné koncovky Kovačevičové a v podkošových soubojích se prosazovala hlavně pivotka Mandičová. Ve 12. minutě se sice podařilo Slovenkám snížit na jednobodový rozdíl 17:18, jenže o pět minut později už měly třináctibodové manko (20:33).

Signál k obratu dala ve 26. minutě tříbodová střela Žirkové, po níž Slovenky poprvé vyrovnaly (41:41). Těsně před koncem třetí čtvrtiny už vedl slovenský tým 52:45, ovšem ve 31. minutě ztratil kvůli pěti osobním chybám svou hlavní podkošovou oporu Kováčovou. V dramatickém závěru vedly Srbky osm vteřin před koncem 67:66, Luptáková ale proměnila oba trestné hody a těsné jednobodové vítězství už Slovenky udržely.

"V prvním poločase jsme dlouho hledaly zbraň a druh obrany na naše soupeřky, které známe dobře z kvalifikace. Domnívám se, že o zvratu v zápase rozhodl náš přechod na zónovou obranu. Závěr byl hodně dramatický. Jsem rád, že se nám podařilo alespoň jednou v soubojích nejlepších osmi týmů zvítězit. I když se sedmým místem nemohu být spokojen, neboť jsme měli před mistrovstvím Evropy vyšší ambice," tvrdil po zápase trenér slovenských basketbalistek Peter Kováčik.

O 7. místo
Slovensko - Srbsko a Černá Hora 68:67
Čtvrtiny: 13:18, 26:37, 52:50. Nejvíce bodů: Luptáková 21, Žirková 11, Hiráková 10 - Kovačevičová 21, Mandičová a Vilipičová po 15. Rozhodčí: Julienová (Fr.) a Čebyšev (Ukr.). Fauly: 24:22. Trestné hody: 22/20 - 31/25. Trojky: 2:2. Diváci: 500.