Čeští házenkáři po bitvě podlehli na ME Polsku a do semifinále nepostoupí

INNSBRUCK

Čeští házenkáři podlehli na mistrovství Evropy v Rakousku favorizovanému Polsku těsně 34:35 a zratili teoretickou šanci na postup do semifinále šampionátu. Český tým byl po celý zápas Polsku vyrovnaným soupeřem a dvě minuty před koncem zápasu držel vyrovnaný výsledek. Poláci však dokázali odskočit na rozdíl dvou branek a dovést zápas do vítězného konce.

Český reprezentant v házené Václav Vraný střílí v utkání proti Polsku.

„Jsem hrdý na tým, který šel zase nadoraz a nechal tam celé srdce. Trochu ale cítím zklamání, jak blízko bylo k bodovému zisku proti celku absolutní špičky. Ve finiši se projevilo vyčerpání klíčových hráčů, soupeř prostě měl víc sil, ale stydět se určitě nemusíme,“ řekl kouč Martin Lipták.

Od začátku se střelecky dařilo českým spojkám, ke kanonýru Jíchovi se přidali Vítek se Sklenákem, fungovala i spolupráce s Piskačem na pivotu. V útoku ale řádili i Poláci taženi Bieleckim, ani jeden tým v první půli nezískal výraznější vedení. Ve druhé však soupeř začal těžit z rotace většího počtu hráčů a povedlo se mu odstavit trochu vyšťaveného Jíchu.

Polák Lijewski Krzysztopf (uprostřed) střílí přes Filipa Jíchu (vlevo) a Daniela Kubeše.foto: Reuters/Oleg Popov

Ve 48. minutě tak Polsko odskočilo na rozdíl tří branek (27:30). I když se reprezentanti prali s únavou, v obraně hráli na riziko a z brejků bleskově dokázali dotáhnout skóre. Dvě minuty před koncem byl stav 33:33, na turnaji neporažený sok ale stihl zakončit dva útoky a české mužstvo už jen jeden. „Vyrovnaný duel rozhodovaly detaily. Mohlo se to i překlopit na naší stranu, neměli jsme ale štěstí,“ tvrdil v České televizi Jan Filip.

ME v házené mužů, čtvrtfinálová skupina II v Innsbrucku:
Česká republika - Polsko 34:35 (19:18)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Nocar 2, Vítek 5, Mičkal, Zdráhala 1, Vraný 3, Kubeš 2, Piskač 4, Jícha 7, Filip 4, Sobol 1, Mráz, Stehlík, Hynek, Sklenák 5.
Nejvíce branek Polska: Jurecki 7, Bielecki 6, Jurasik 5, Tluczynski 5/3. Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 0. Vyloučení: 3:1. Diváci: 4500.
Mistrovství Evropy v házené mužů:
Čtvrtfinálová skupina I (Vídeň):
Rusko - Island 30:38 (10:19), Chorvatsko - Rakousko 26:23 (11:10), Norsko - Dánsko 23:24 (15:11).