Míčové sporty

Basketbalistky Brna vyhrály první finále díky šňůře v závěru

14. dubna 2010 20:32 - BRNO

Basketbalistky Frisco Sika Brno zvítězily v prvním ligovém finále nad obhájkyněmi titulu ze ZVVZ USK Praha 80:77. Ve vyrovnané bitvě rozhodly o výsledku až poslední čtyři minuty, v nichž se podařila Brňankám desetibodová šňůra, kterou otočily výsledek. Druhé utkání je na programu v neděli od 13:00 v Praze. Bronzové medaile obhájily hráčky Trutnova, které v rozhodujícím třetím zápasu porazily Slovanku 68:64.

Igor Šefr, ČTK

Brňanky bez zraněných opor Petry Kulichové a Zuzany Žirkové začaly slibně. Na trojku Vítečkové sice odpověděly hráčky USK po jednoduchých útocích až do podkošového prostoru šesti body, jenže na další tři minuty se koncovka hostujícího týmu zasekla. V pohodě hrající domácí basketbalistky šňůrou jedenácti bodů svým soupeřkám utekly a po pěti minutách vedly 14:6.

Trenér Lubor Blažek okamžitě zareagoval oddechovým časem, který ale příliš nepomohl. Dravá Horáková společně s Bonnerovou a McWilliamsovou přesnou kombinací a jistou koncovkou udržovaly stály bodový odstup. Příliš se nedařilo v úvodní části hlavní opoře USK Maltsiové, která měla vychýlenou mušku hlavně z tříbodového prostoru, kde ji Brňanky pečlivě hlídaly.

K obratu zavelela hned v úvodu druhé čtvrtiny Američanka Houstonová, která osmi body po sobě strhla spoluhráčky k bojovnému výkonu a hlavně zpřesněné koncovce. Naopak Brňanky vypadly z předcházejícího herního rytmu, nepřesněji kombinovaly a neprosazovaly se ani v podkošových soubojích.

Ve 14. minutě už vedly domácí basketbalistky pouze o jediný bod. Také kouč Brňanek Jan Bobrovský se marně pokoušel zastavit tlak soupeřek. Do přestávky získaly Pražanky čtyřbodový náskok. "Druhá čtvrtina byla z naší strany hluchá. Také proto, že naše hlavní opora Taj McWilliamsová byla unavená, a soupeřky otočily výsledek," poznamenal po zápase Bobrovský.

Po změně stran se utkání změnilo v neúprosnou a vyrovnanou bitvu. Hlavní střeleckou odpovědnost na sebe vzaly na obou stranách navzdory zvýšenému důrazu v defenzivě zámořské opory: v brněnském týmu McWilliamsová s Bonnerovou a na druhé straně Houstonová s Whalenovou. Jenže Bonnerová si minutu před koncem třetí čtvrtiny připsala čtvrtou osobní chybu a trenér Bobrovský ji šetřil až na závěr zápasu.

V závěru utkání si počínala zcela bez zábran Kateřina Elhotová, po jejíž tříbodové střele už vedly Pražanky rozdílem sedmi bodů 77:70. Ani tento stav ale Brňanky nezlomil. Dvě minuty před koncem Horáková po dvou trestných bodech otočila výsledek a získala jednobodový náskok. V závěru hráčky USK třikrát ztratily při protiútoku míč a Brňanky trpělivější a klidnější hrou udržely tříbodový náskok.

"Ani si neuvědomuji, že v posledních čtyřech minutách už soupeřky nedaly žádný koš. Závěr se nám podařilo dokonale zvládnout, naopak hráčky USK byly hodně nervózní a po chybách ztrácely míče. My jsme se už dostaly do pohody," uvedla kapitánka Brňanek Hana Horáková.

Trenér Bobrovský připustil, že konec byl pro jeho svěřenkyně šťastnější. "Měli jsme vynikající začátek a závěr. Soupeřky mají širší kádr kvalitních hráček. Podařilo se nám uhlídat Matsiovou, kterou pokryla Horáková. Poprvé se proti nám Maltsiová neprosadila. Nepodařilo se nám však uhlídat Houstonovou a Whalenovou. Pokud série neskončí rychle, tak to bude pro nás vzhledem k oslabenému kádru velmi těžké," uvedl brněnský kouč.

Trenér USK Blažek viděl příčiny porážky hlavně v tom, že jeho svěřenkyně v závěru neuhlídaly soupeřky v obranných situacích jedna proti jedné a také ve ztrátě tří míčů v protiútocích. "V přípravě jsme si řekli, že musíme splnit čtyři důležité věci. Jedním z nich byla aktivita v útoku a také trestné hody. Proto jsem hodně překvapen, že jsme v takovém utkání házeli pouze čtyři trestné hody. Tyto body z trestné čáry nám potom v konečném součtu chyběly," dodal Blažek.

Play off basketbalové ligy žen:
Finále:
Frisco Sika Brno - ZVVZ USK Praha 80:77 (23:14, 41:45, 63:62)
Nejvíce bodů: McWilliamsová 27, Bonnerová 19, Horáková 14, Grimaová 8 - Houstonová 24, Whalenová 20, Elhotová 13. Rozhodčí: Dolinek, Macela, Nejezchleb. Trestné hody: 24/18 - 4/2. Fauly: 9:19. Trojky: 4:5. Diváci: 800. Stav série: 1:0.
O 3. místo:
Trutnov - Slovanka MB 68:64 (14:14, 36:39, 54:47)
Nejvíce bodů: Hindráková 16, Mišurová 13, Záplatová 12, Kušlitová 11, Vacková 10 - Šípová 15, Holubová 13, Pospíšilová 11. Konečný stav série: 2:1.
O 5. místo:
Karlovy Vary - Valosun Brno 66:56 (12:9, 25:26, 41:48)
Nejvíce bodů: Větrovcová 16, Magerčiaková 15, Eisnerová 14 - Vlková 18, Müllerová 12, Svobodová 11, Mračnová 10. Konečný stav série: 2:1.
O 7. místo:
Hradec Králové - Strakonice 83:78 (22:22, 40:50, 65:56)
Nejvíce bodů: Kysilková a Urbanová po 15, Nováková 14, Pochobradská 11 - Reisingerová 24, Podskalská 19, Pospíšilová 14, Musilová 11. Konečný stav série: 2:1.

Časová osa: Míčové sporty