Rubriky:

Míčové sporty

Svitavy budou hrát místo Poděbrad ligu basketbalistů

29. června 2010 17:05 - PRAHA

Poděbrady nebudou hrát v příštím ročníku nejvyšší soutěž basketbalistů a jejich místo v Mattoni NBL poprvé zaujmou Svitavy. Poděbradský klub se pro převod licence rozhodl kvůli přetrvávajícím ekonomickým problémům. Transakci už v pondělí schválila Asociace ligových klubů.

"Hlavními důvody jsou jednak současná ekonomická situace, která neumožňuje zajištění dostatečného objemu prostředků pro bezproblémové fungování v NBL, jednak i skutečnost, že v Poděbradech je bohužel minimum podniků či velkých firem, které by se byly schopny výrazněji podílet na financování profesionálního sportu," uvedl poděbradský klub v tiskové zprávě.

Do Svitav se nejvyšší soutěž stěhuje poprvé v historii, klub je známý dobrou prací s mládeží, dospělý tým si v minulé sezoně vybojoval postup do druhé nejvyšší soutěže. Místo toho ale po získání licence poprvé v historii naskočí rovnou mezi elitu.

Svitavy, v jejichž hale se letos hrála závěrečná část Českého poháru, dnes už podle sportovního ředitele soutěže Zdeňka Ringsmutha podaly závaznou přihlášku do nejvyšší soutěže. "Svitavy můžou mít přínos, mají krásnou halu, silné divácké zázemí a soutěž se navíc objeví v novém regionu," řekl Ringsmuth.

Vedení NBL ale dál řeší problém, který z týmů doplní pole účastníků po odstoupení BA Sparta Praha. Klub sice díky triumfu ve druhé nejvyšší soutěži získal právo přímého postupu do první ligy, ale protože jeho hala nesplňuje podmínky pro start v soutěži, nakonec se v ní neobjeví. Její místo zaujali poražení finalisté z Plzně, kteří původně měli mezi elitou startovat na divokou kartu.

Šanci hrát v první lize už odmítly Chomutov, Jindřichův Hradec, Sokol Pražský a Zlín, federace ještě jedná s představiteli Ústí nad Labem. Jasno musí být do pátku, kdy se losují první a druhá liga.

Svaz se však podle Ringsmutha už připravuje na krizovou variantu, že základní část odehraje pouze jedenáct týmů, protože mistrovský Nymburk se v ní neobjeví. Po získání výjimky místo toho nastoupí do Adriatické ligy a do české soutěže se zapojí až v nadstavbové části.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty