Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalový Cleveland přišel o ikonu. LeBron James odešel do Miami

9. července 2010 07:42 - NEW YORK

Hvězdný basketbalista LeBron James bude od nové sezony NBA hrát za Miami Heat Po sedmi letech tak jako volný hráč opouští Cleveland Cavaliars, kde neúspěšně usiloval o zisk titulu. Nyní věří, že se mu podaří trofej získat v Miami, kde by měl spojit síly s dalšími dvěma hvězdami Dwaynem Wadem a Chrisem Boshem.

 

Aaron Josefczyk , Reuters

James prý souhlasil s výrazně nižším platem, než jaký mu nabízel Cleveland, aby mohl hrát s Wadem a Boshem a vytvořit tak tým schopný konkurovat v boji o titul současným vládcům soutěže Los Angeles Lakers. Finanční detaily jeho smlouvy se zatím dolaďují. Vše by mělo být uzavřeno do 24 hodin stejně jako smlouvy dosavadní opory Wadea a Boshe, který jako volný hráč přichází z Toronta.

"Nemohl jsem odolat tomu, co Miami udělalo pro to, aby uvolnilo místo pro nás tři. Wade a Bosh jsou skvělí hráči, dva z nejlepších, které vůbec mohu mít za spoluhráče. Proto věřím, že budeme opravdu silný tým," uvedl James na tiskové konferenci, kterou živě přenášela televizní stanice ESPN.

Stály o něj i další celky

O Jamesovy služby usilovaly i New York, New Jersey, Chicago a Los Angeles Clippers. V rozhodování pětadvacetiletého basketbalisty však sehrálo hlavní roli spojení s Wadem a Boshem, s nimiž získal zlato na olympijských hrách v Pekingu.

"Dává mi to tu nejlepší možnost získat titul a ne jen vyhrát základní část jako s Clevelandem," vysvětlil James. "Nikdy jsem nechtěl Cleveland opustit a moje srdce mu bude vždy patřit, ale tohle je pro mě ta největší možná výzva a já ji musel využít," řekl rodák z Ohia.

Křídelní hráč byl v posledních dvou letech vyhlášen nejužitečnějším hráčem soutěže, když vždy dovedl Cleveland k vítězství základní části NBA. V play off však pokaždé našel přemožitele.

Miami slavilo zisk titulu v roce 2006, kdy mužstvo táhli Wade se Shaquille O'Nealem, který nyní paradoxně působí v Clevelandu. Následně však tým prošel změnami a v uplynulé sezoně skončil na pátém místě Východní konference a vypadl hned v prvním kole play off s Bostonem. "Jsme nadšení, že se LeBron James a Chris Bosh rozhodli přidat se k nám a Dwaynu Wadeovi. Těšíme se na to, že tu vybudujeme něco, na co budou fanoušci Miami hrdí hodně dlouho. Cesta právě začíná," uvedl v prohlášení prezident miamského klubu Pat Riley.

Je to zrada, říkají v Clevelandu

Jamesovo rozhodnutí naopak hodně zklamalo majitele Clevelandu Dana Gilberta, podle kterého se hráč zachoval sobecky. Nyní prý má ještě větší motivaci získat s Cavaliers titul a ukázat, že to jde i bez Jamese. "Dnes se potvrdilo, jaký je James člověk. Pokud jsme chtěli získat titul pro Cleveland, tak po této ukázce sobectví a zrady mohu ujistit, že mám ještě větší motivaci titul získat," uvedl Gilbert v prohlášení. "Osobně se zaručuji za to, že Cleveland získá titul dříve než samozvaný bývalý 'Král'. Můžete si na to vsadit," doplnil.

Gilbert zároveň obvinil Jamese, že vypustil zápasy letošního play off s Bostonem a zavinil překvapivě brzké vypadnutí Clevelandu již ve 2. kole. "Vypustil to. Nejen pátý zápas, který jsme prohráli o 32 bodů, ale i druhý, čtvrtý a šestý. Podívejte se na záznam," řekl Gilbert v rozhovoru pro agenturu AP. Podle něj podobně James vypustil i šesté utkání série s Orlandem v roce 2009. "Na záznamu je to poznat, jen se podívejte, kolik měl střel," dodal.

Zklamání zavládlo i mezi fanoušky Clevelandu, kteří začali na protest pálit Jamesovy dresy. "Nevěřil jsem, že by doopravdy odešel. Je to, jako bychom přišli o titul střelou v poslední sekundě. Takové zklamání to pro nás je," uvedl patnáctiletý fanoušek Tom Sheehan.

Během sedmi let v Clevelandu James v průměru za zápas nastřílel 28 bodů, připsal si sedm asistencí a doskočil sedm míčů. Šestkrát se objevil v Utkání hvězd.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty