Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalisté v prvním utkání kvalifikace vyhráli na Slovensku

14. srpna 2010 22:09 - PRIEVIDZA

Čeští basketbalisté vyhráli v prvním utkání evropské kvalifikace divize B na Slovensku 65:60. Na straně poražených smutnil František Rón, český trenér ve slovenských službách. Vyrovnané utkání rozhodla bodová exploze českého kapitána Bendy, který na začátku čtvrté čtvrtiny nasázel osm bodů za sebou a postaral se o klíčový trhák.

"Petr se ukázal jako správný kapitán. Naše výhra se rodila v bolestech, z naší strany tam byly nedostatky, ale obrovsky povzbuzující je to, že jsme ustáli slovenský tlak a zápas zvládli po taktické stránce. Tato výhra je vzpruhou pro naši psychiku, protože Slováci hráli dobře. O to je naše výhra cennější," řekl ČTK po utkání český trenér Pavel Budínský.

V úterý přivítají jeho svěřenci v Děčíně Kypr, úvodní část kvalifikace zakončí příští sobotu utkáním ve Švýcarsku. V příštím roce se pořadatelství otočí.

V šesti zápasech letos a za rok půjde basketbalistům o to, aby si úspěšnými výsledky vylepšili koeficient a měli tak co možná nejvýhodnější pozici při losování další kvalifikace v roce 2012. Loni sice sestoupili z elitní divize, ale jejich dělení se v roce 2012 zruší a bude se hrát jedna kvalifikace po vzoru fotbalu.

Češi si hned na úvod připsali výhru v prestižním a vyhecovaném derby. V Prievidze většinu utkání vedli a Slováci, kteří nasadili do hry sedm hráčů se zkušenostmi z české ligy, byli o krok napřed jen chvíli v druhé čtvrtině.

Slováky táhl rozehrávač Gavel, opora německého mistrovského Bambergu, naopak česká defenziva si až na výjimky poradila s bývalou nymburskou hvězdou Radoslavem Rančíkem, který první body vstřelil až na konci prvního poločasu. Rančíkův bratr Martin, poslední člen obávaného slovenského trojlístku, dnes zaznamenal jen pět bodů, což také Čechům hodně pomohlo k vítězství.

"Při bránění Rančíků a Gavela jsme odvedli poměrně slušnou práci. Nebylo to jednoduché. Ale Rančíky jsme tlačili do těžkých střel a Gavela jsme ve druhém poločase už také dokázali přibrzdit. Soupeře jsme na jeho palubovce udrželi na 60 vstřelených bodech, to je dobré číslo," řekl Budínský.

Napínavý zápas se lámal na konci třetí desetiminutovky. Slovensko se dlouho drželo soupeři na dohled, ale pak se český tým odpoutal a především díky Bendovi vedl už 61:50. Ještě čtyři a půl minuty před koncem Češi vedl o nadějných deset bodů, pak Slovensko po čtyřech bodech v řadě málem zadělalo na drama, ale závěr si už čeští reprezentanti pohlídali. I proto, že zbrklí Slováci přes českou defenzivu nedokázali přejít. "Závěr jsme už zvládli slušně," uvedl Budínský.

Přesto prý mají Češi na čem pracovat, Budínský dnes hráče upozornil na to, že se dopouštěli až příliš mnoha ztrát, celkem šestnácti. Také při obranném doskoku má podle něj český tým rezervy. "V těchto věcech jsme dělali dost chyb a Slováci nás v nich předčili. Musíme to zlepšit, všichni to vnímáme tak, že můžeme hrát ještě o dost lépe než dnes," dodal Budínský.

Slovensko - Česko 60:65 (16:19, 33:34, 50:55)
Nejvíce bodů: Gavel 17, R. Rančík 13 - Benda 15, Slezák 12, Pumprla 11, P. Houška 10. Fauly: 13:18. Trestné hody: 18/14 - 5/4. Trojky: 6:7.
Další utkání: Kypr - Švýcarsko 67:70 (11:14, 27:32, 42:47).
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty