Španělští basketbalisté vykročili za obhajobou porážkou s Francií

Španělští basketbalisté vykročili za obhajobou zlata na mistrovství světa porážkou. V tureckém Izmiru překvapivě nestačili po výsledku 66:72 na Francii.

Řecký basketbalista Ioannis Bourousis se raduje z proměněného koše.

Francouzi, kteří na předchozím šampionátu vypadli ve čtvrtfinále, rozhodli o vítězství v závěrečné čtvrtině, kterou vyhráli o sedm bodů. K výhře jim pomohlo deset proměněných šestek z dvanácti. Velký podíl na výhře měl Mickael Gelabale s 16 body.

Španělsku, v jehož dresu dal 17 bodů Carlos Navarro, nepomohlo ani vedení o dvanáct bodů v druhé čtvrtině. Pro tým z Pyrenejského poloostrova však není nepovedený vstup do turnaje ničím novým. Loni prohrál úvodní duel evropského šampionátu, nakonec však vybojoval titul. Na cestě za zlatem tehdy porazil ve čtvrtfinále Francii a připravil jí tak jedinou porážku na mistrovství.

Naopak i bez dvou hráčů potrestaných za účast ve rvačce v přípravném utkání se Srbskem zvládl vstup do turnaje další z favoritů Řecko a porazil Čínu 89:81. Obhájce stříbrných medailí dovedli k vítězství především rozehrávač Nikolaos Zisis a pivot Janis Burusis, kteří dali shodně po 21 bodech.

Řecký basketbalista Ioannis Bourousis se raduje z proměněného koše.foto: Reuters/Mark Blinch

Číňané, v jejichž týmu hrál ústřední roli autor 26 bodů I Ťien-lien z New Jersey Nets, snížili před poslední čtvrtinou na rozdíl tří bodů. Řekové, kterým chyběli distancovaní Antonis Fotsis a Sofoklis Schortsanitis, si však v závěru vítězství pohlídali.

Bez potrestaných hráčů za rvačku se obešli také vicemistři Evropy Srbové, kteří hladce porazili Angolu 94:54. Na vítězství se 22 body podílel Aleksandar Rašič. Vítězům chyběla ústřední postava nedávné potyčky s Řeckem center Nenad Krstič, který dostal třízápasový distanc, Miloš Teodosič si nezahraje ve dvou utkáních.

Favorizovaní Američané si poradily s Chorvaty

Úspěšný vstup do turnaje má za sebou i favorizovaný výběr USA, když porazil 106:78 Chorvatsko. Američané, kteří nemají v týmu ani jednoho pamětníka dva roky starého olympijského triumfu, rozhodli o výhře v druhé čtvrtině, v níž dovolili soupeři jen šest bodů. Nejlepší střelec základní části NBA Kevin Durant přispěl k vítězství 14 body.

Američané chtějí v Turecku napravit neúspěšná vystoupení na šampionátech v letech 2002 a 2006 a navázat na poslední triumf z roku 1994. Naopak Chorvatsku nevyšla obnovená premiéra na turnaji, kde sice před 16 lety získalo bronz, od té doby však mezi světovou elitou chybělo.

Překvapivé potíže měli Australané v utkání s Jordánskem, které porazili nejtěsnějším rozdílem 76:75, když v poločase prohrávali 32:39.

Mistrovství světa v basketbale mužů v Turecku:
Skupina A (Kayseri):
Austrálie - Jordánsko 76:75 (32:39), Angola - Srbsko 44:94 (18:43), Německo - Argentina 74:78 (42:39).
Skupina B (Istanbul):
Slovinsko - Tunisko 80:56 (39:28), USA - Chorvatsko 106:78 (48:26), Írán - Brazílie 65:81 (29:39).
Skupina C (Ankara):
Řecko - Čína 89:81 (47:37), Rusko - Portoriko 75:66 (36:34), Pobřeží slonoviny - Turecko 47:86 (22:40).
Skupina D (Izmir):
Litva - Nový Zéland 92:79 (50:34), Kanada - Libanon 71:81 (37:34), Francie - Španělsko 72:66 (27:28).