Američtí basketbalisté udolali Brazilce po bitvě o pouhé dva body

Američtí basketbalisté svedli na mistrovství světa v Turecku první vyrovnanou bitvu a neměli daleko k porážce. Skvěle hrající Brazilci s nimi dokázali v pondělí držet krok po celý zápas a od prodloužení je dělily dva trestné hody, které ale tři sekundy před koncem Huertas neproměnil. Největší favorit turnaje tak zvítězil 70:68.

Americký basketbalista Kevin Durant smečuje v utkání s Brazílií.

Duel se překvapivě dlouho odehrával podle brazilských not. Jihoameričané si drželi více než padesátiprocentní úspěšnost trojek, pod košem navíc úřadoval pivot Tiago Splitter. Tým USA držel ve hře předloňský nejlepší nováček NBA Kevin Durant, jenž byl s 27 body nejlepším střelcem zápasu. Ve třetí čtvrtině šli do vedení Američané, ale nedokázali odskočit na více než šest bodů a ztrátami míčů dali ještě Brazilcům šanci. V dramatickém finále ale Huertas první šestku neproměnil a ani závěrečná akce po úmyslně nepřesném druhém trestném hodu vyrovnáním neskončila.

Potřetí vyhráli také Argentinci, kteří po vítězství 91:70 nad Angolou vedou skupinu A. Dvaatřiceti body se blýskl Luis Scola, dalších 22 přidal Carlos Delfino.

Zatím rekordní výhru šampionátu zaznamenali Srbové. Vicemistři Evropy deklasovali ve skupině A Jordánsko 112:69 a spravili si chuť za nedělní nečekanou porážku od Německa po prodloužení. O více než polovinu bodů srbského celku se postarali Duško Savanovič, Marko Keselj (oba 21 bodů) a Kosta Perovič (20).

Srbský basketbalista Štefan Markovič (uprostřed) skóruje v duelu MS proti Jordánsku.foto: Reuters/Ivan Milutinovič

Němci naproti tomu den po překvapivé výhře utrpěli debakl 43:78 od Austrálie. Evropský celek naprosto vyhořel při střelbě, za dva body se jeho hráči trefili dokonce jen sedmkrát vedle osmi úspěšných trojek.

Ve skupině B zvítězili v prestižním derby Slovinci nad Chorvaty 91:84. Na obou stranách padlo po 11 trojkách, ale také zůstalo nevyužito deset, respektive devět trestných hodů. Slovinci s vyrovnanějším kádrem po změně stran výsledek otočili, ačkoliv nejlepšími střelci zápasu byli tři Chorvaté v čele s dvacetibodovým Rokem Ukičem.

Historicky první výhry na MS se dočkal Írán, který porazil 71:58 Tunisko. Celkem 23 body a 13 doskoky k tomu přispěl pivot Hamed Haddádí, který hraje NBA za Memphis.

MS v basketbale mužů v Turecku
Skupina A (Kayseri)
Jordánsko - Srbsko 69:112 (37:57), Austrálie - Německo 78:43 (38:20), Angola - Argentina 70:91 (32:45).