Rubriky:

Míčové sporty

Čeští volejbalisté zdolali na MS Čínu 3:1 a postup mají na dosah

26. září 2010 19:49 - TURÍN

Čeští volejbalisté se mohou těšit na postup do druhé fáze mistrovství světa v Itálii. Po sobotní těsné prohře s Francií dnes v klíčovém duelu porazili Čínu, a i kdyby v pondělí podlehli favoritům z Bulharska, neměli by přijít o třetí postupovou příčku. Čína se po druhé porážce pokusí v pondělí o zázrak.

 

Massimo Pinca, ČTK/AP

Český celek si v neděli prošel v druhém setu kritickou fází, ale dokázal se semknout. Lídry byli oba smečaři Popelka s Pláteníkem a po zvládnuté vypjaté koncovce čtvrtého dějství si mužstvo s největší pravděpodobností vybojovalo šanci na turnaji pokračovat.

Zatímco proti Francii táhli útočně český tým blokaři a univerzál Štokr, dnes byli oporami smečaři Popelka s Pláteníkem. Nahrávači Ticháčkovi se dařilo využívat slabší čínské obrany oproti vyhlášené francouzské a spoluhráčům připravoval ideální pozice. Mírný náskok hned z úvodu setu Češi soustředěnou hrou udrželi, tečku za ním udělal nekompromisním útokem Pláteník.

Jenže místo aby vedení české hráče uklidnilo, opak byl pravdou. Trápili se na servisu, který mnohdy ani nehráli na maximální riziko, přibývalo chyb a vázla souhra. Štokrovi se vytratila sobotní jistota i střelný prach a problémy v ofenzivě vyústily ve dvojstřídání. Zapletal s Davidem Konečným nicméně výkonnostní pokles nezastavili.

Na hřiště se proto vrátil do třetí sady rozdělovat míče Ticháček. Zvrat začal při taktickém podání Petra Konečného, český tým nastartoval motory, semkl se a díky precizní obraně ukončil své trápení. Za stavu 5:5 se podařila svěřencům dua Svoboda, Hadrava rozhodující šňůra a asijského soka přehráli rozdílem třídy.

V čínské sestavě se překvapivě až ve druhé polovině klíčového zápasu objevil Pching Čchen, nejlépe bodující hráč ze sobotního duelu s Bulhary. Se spoluhráči pak vsadil na jednu kartu - přitvrdit servis - a českým hráčům nový muž na hřišti dělal problémy.

Jenže další pětisetová bitva se v turínské hale Palaruffini nekonala, ze stavu 19:21 Češi předvedli opět při servisu Petra Konečného šňůru pěti bodů a zřejmě poslali Číňany po základní skupině domů.

V pondělí nejprve nastoupí čeští volejbalisté opět v 17:00 proti Bulharům, skupinu E v Turíně poté zakončí Čína a Francie. Při bodové shodě tentokrát rozhoduje nejprve poměr míčů a až poté poměr setů. Z šesti čtyřčlenných skupin zůstane v dalších bojích vždy nejlepší trojice.

Česko - Čína 3:1 (21, -19, 18, 22)
Rozhodčí: Bjeličová (Srb.), Melnyk (Ukr.). Čas: 97 min. Diváci: 4600.
Česko: Pláteník 23 bodů, Veselý 6, Štokr 7, Popelka 20, P. Konečný 7, Ticháček 1, libero Kryštof - Hudeček, Bence, Zapletal, D. Konečný 4.
Čína: Cchuej Ťien-ťün 9, Kuo Pcheng 1, Jüan Č' 16, Čung Wej-ťün 14, Pien Chung-min 6, Ťiao Šuaj, libero Žen Čchi - Čang Čchen, Sü Ťing-tchao 5, Li Žun-ming 1, Šen Čchiung 2, Pching Čchen 11.

Srbové překvapivě podlehli kanadským volejbalistům

O první velké překvapení se v neděli postarali hráči Kanady, kteří porazili Srbsko 3:1. Zámořský tým, jenž v závěrečné přípravě na šampionát neuhrál ve třech zápasech proti české reprezentaci ani jediný set, přitom v sobotu vstoupil do šampionátu hladkou prohrou 0:3 s Polskem, zatímco Srbové deklasovali stejným poměrem Německo.

V neděli však srbský trenér nechal nejlepšího hráče sobotního zápasu Bojana Janiče jen na lavičce a tým se po dvou prohraných setech vzpamatoval jen na chvíli. "Kanada si vítězství zasloužila. A přitom my jsme nehráli úplně špatně, i když to samozřejmě nebylo takové jako včera," prohlásil srbský kapitán Nikola Grbič.

Jistý postup do další fáze šampionátu už po druhých výhrách mají týmy Itálie, Kuby, Ruska, Portorika, Argentiny, USA, Polska, obhájci titulu z Brazílie a v turínské skupině E Francouzi. Ti vyhráli další pětisetovou bitvu s Bulharskem, které se v pondělí utká s českými volejbalisty.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty