Rubriky:

Míčové sporty

Volejbalisté přejeli Kamerun a jsou na MS v elitní dvanáctce

2. října 2010 18:29 - ANCONA

Čeští volejbalisté postoupili na mistrovství světa mezi nejlepší dvanáctku, což se naposledy podařilo společné československé reprezentaci v roce 1990. Osmifinálovou skupinu L v Anconě dnes Češi zakončili jednoznačnou výhrou 3:0 nad Kamerunem a obsadili v ní první místo před olympijskými vítězi z USA.

 

Sandro Perozzi, ČTK/AP

Nyní reprezentanty čeká přesun do Říma, kde se v tříčlenné čtvrtfinálové skupině utkají v pondělí a v úterý s druhými týmy ze skupin G a N. Těmi by podle předpokladů měly být Německo a Bulharsko, nad nímž svěřenci trenéra Jana Svobody na turnaji už jednou zvítězili.

"Jsme spokojení hlavně s tím, že jsme i dneska zahráli dobře. Teď nás v Římě čekají dva těžcí soupeři, ale zatím jsme tady prohráli jenom jednou a snad budeme v té úspěšné sérii pokračovat," řekl po utkání Jan Štokr.

Kamerun v základní skupině vyřadil Austrálii a v pátek v pěti setech potrápil favorizované Američany. Čechům by dnes k postupu stačila i těsná prohra, ale rozjetý tým od začátku neochvějně mířil k čtvrtému vítězství za sebou.

Svoboda přitom očekával nelehký zápas. "Kamerun hrál včera velmi dobře. Ale my jsme dneska byli lepší v útoku i v obraně," řekl na tiskové konferenci. Odmítl, že by český tým nějak kalkuloval s umístěním, jako se to stalo v jiných osmifinálových skupinách. "Zajímal nás jenom náš výkon. Dvacet let jsme čekali, až zase budeme mezi nejlepší světovou dvanáctkou, teď jsme šťastní, že se nám to povedlo," dodal český kouč.


Hned od prvních míčů si Češi začali budovat náskok obranou v poli, která se v průběhu MS stala jejich silnou stránkou. Další body přidávali díky razanci univerzála Štokra i obou smečařů a Ticháčkovým místy až drzým nahrávkám. Na druhé straně jim jen krátce škodil servis nejvíce bodujícího hráče šampionátu Mbouleta.

Celkově bylo ale podání mnohem více českou zbraní. Přijímající hráči Kamerunu s ním měli značné potíže a také druhá sada byla prakticky od začátku jasnou záležitostí (6:2).

Kamerunská obrana si nevěděla rady se zpracováním Štokrových dělovek, ale protivník si především nemohl být jistý tím, komu nahrávač Ticháček míč v útoku pošle. Často smečovali i středoví hráči Veselý a Konečný, kteří k českému součtu přispěli celkem 21 body.

Češi soustředěně kráčeli za jednoznačným vítězstvím, africký soupeř ani v třetím setu neudržel vyrovnaný průběh příliš dlouho. Po pouhých 67 minutách proměnil mečbol Petr Konečný.

MS ve volejbalu mužů, závěrečné 3. kolo osmifinálové části turnaje:
Skupina L (Ancona):
Česko - Kamerun 3:0 (17, 18, 17)
Rozhodčí: Cholakian (Arg.), Santi (It.). Čas: 67 min. Diváci: 5100.
Česko: Pláteník 11, Veselý 12, Štokr 13, Popelka 5, P. Konečný 9, Ticháček 3, libero Kryštof - Bence, Holubec.
Kamerun: Mefani 4, Wounembaina 6, Dolegombai 2, Mboulet 22, Moussa 1, Kari, libero Fossi - Ag, Ndongo 5, Nziemi, Feughouo, Sombang.
Konečná tabulka:
1. Česko 2206:04
2. USA 2113:53
3. Kamerun 2022:62

 

Složení čtvrtfinálových skupin:
Skupina O (Řím): USA, Francie, Itálie.
Skupina P (Florencie): Srbsko, Argentina, Rusko.
Skupina Q (Florencie): Španělsko, Kuba, Bulharsko.
Skupina R (Řím): Česko, Brazílie, Německo.
Další program českého týmu:
Pondělí 4. října: 21:00 Česko - Brazílie.
Úterý 5. října: 21:00 Německo - Česko.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty