Rubriky:

Míčové sporty

Kluby v NBA prodělají stamilióny, některé možná ligu opustí

23. října 2010 11:53 - NEW YORK

Basketbalové kluby v NBA prodělávají a někteří ze současných třiceti účastníků by ji podle komisionáře Davida Sterna mohli opustit. V nadcházející sezoně počítají týmy podle agentury Reuters s celkovou ztrátou kolem 350 miliónů dolarů (přes šest miliard korun).

 

Chris Carlson, ČTK/AP

Stern před úterním startem nového ročníku uvedl, že liga potřebuje v době ekonomické krize úsporná opatření. Rád by stlačil výdaje na platy hráčů zhruba o 700 miliónů dolarů (12,3 miliardy korun).

Šéfa soutěže čekají v příštích měsících obtížná vyjednávání s hráčskou asociací o nové kolektivní smlouvě, která vyprší v červnu příštího roku. Očekává se, že kompromis se jen tak nalézt nepovede a v NBA dojde k výluce.

"Liga je životaschopná tak dlouho, dokud budou majitelé klubů ochotni pokrývat ztráty," řekl Stern na páteční tiskové konferenci. "Ale není to dlouhodobě udržitelný obchodní model, z kterého nemáme žádnou radost. O tom se budeme bavit s hráči, až si s nimi sedneme ke stolu. Jsou tu města a týmy, která na to v současné ekonomické nemají?" položil řečnickou otázku.

Platový strop pro tuto sezónu činí 58 miliónů dolarů, které může každý klub vydat na mzdy hráčů. Při zaplacení daně z luxusu mohou hráčům platit i víc. Nejlépe placeným hráčem v NBA je Kobe Bryant, jenž si v mistrovském týmu Los Angeles Lakers vydělá téměř 25 miliónů dolarů. Průměrný plat basketbalistů v minulé ligové sezóně činil 5,8 miliónu dolarů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty