Volejbalistky prohrály na MS v Japonsku s Američankami

NAGOJA

Volejbalistky vstoupily do čtvrtfinálové skupiny mistrovství světa v Japonsku prohrou. Tým Jiřího Šillera v sobotu v Nagoji podlehl Američankám hladce 0:3.

České volejbalistky Ivana Plchotová (vpravo) a Petra Chalcarzová - ilustrační foto.

Vítězky letošní Grand Prix Američanky byly v utkání výrazně lepší v útoku, jehož úspěšnost dosáhla skoro padesáti procent. Češkám se ve srovnání s duely v základní skupině nepovedlo soupeřky zastavit na bloku a smečařky se neprosadily přes vysokou americkou obranu.

Ve všech sadách Američanky téměř nekazily a Češky nemohly chytit rytmus hry. Přesto se nadějně vyvíjel druhý set. Volejbalistky po zlepšené obraně i útoku vedly 17:15, ale náskok neudržely. V koncovce se opět prosadily zkušenější a razantnější americké hráčky.

"Američanky hrály výborně a kompaktně a naše obrana nebyla tak dobrá," řekl po utkání trenér Šiller. "Byl to pro nás těžký zápas, protože Američanky jsou velké a skáčou vysoko. Ukázaly nám svoji sílu a hrály krásný volejbal," řekla kapitánka Ivana Plchotová.

Američanky, jeden z favoritů na titul, měly utkání pevně pod kontrolou a zápas vyhrály za hodinu a dvanáct minut.

V neděli se Češky utkají s Němkami, po dni volna pak s relativně příjemnější, avšak neznámou dvojicí Kuba, Thajsko. Dva nejlepší celky budou hrát o medaile, další čtyři rovněž v Tokiu o umístění.

MS ve volejbalu žen, 1. kolo čtvrtfinálových skupin, skupina F (Nagoja):
Česko - USA 0:3 (-20, -20, -13)
Rozhodčí: Kim Kun-Tae (Korea), Jovanovič (Srb.). Čas: 1:12. Diváci: 2752.
Česko: Mühlsteinová 2, Havelková 8, Plchotová 8, Havlíčková 9, Barborková 6, Pastulová 5, libero Jášová - Útlá 2, Vanžurová, Melichárková.
USA: Glassová 1, Bownová 9, Larsonová 9, Tomová 10, Akinradewová 10, Hookerová 19, libero Sykoraová - Barbozaová.
Skupina E (Tokio):
Turecko - Srbsko 3:0 (19, 16, 20), Rusko - Peru 3:0 (15, 15, 20), Polsko - Korea 3:2 (-12, 17, 18, -22, 15), Čína - Japonsko 3:1 (23, 23, -27, 12).
Skupina F (Nagoja):
Nizozemsko - Kuba 3:1 (12, -22, 12, 20), USA - Česko 3:0 (20, 20, 13), Brazílie - Thajsko 3:0 (19, 19, 16), Itálie - Německo 3:1 (-22, 30, 8, 15).