Ve finále MS volejbalistek se opět utkají Rusky s Brazílií

TOKIO

O titul na mistrovství světa volejbalistek si stejně jako před čtyřmi roky zahrají Rusko s Brazílií. Obhájkyně zlatých medailí Rusky v sobotním semifinále v Tokiu porazily tým USA 3:1. Brazilky poté zvítězily v dramatickém pětisetovém souboji s domácím Japonskem, i když prohrály úvodní dvě sady.

Radost ruských basketbalistek během zápasu se Spojenými státy americkými.

Ruské volejbalistky budou v neděli usilovat už o sedmý titul, kterým by ještě vylepšily svou rekordní bilanci. Jihoameričanky jsou ve finále potřetí a pokusí se vybojovat premiérový triumf.

Ruské hráčky zvítězily i ve svém desátém zápase na turnaji, na kterém zatím ztratily dohromady jen pět setů. V dnešním duelu s USA sice svěřenkyně trenéra Vladimira Kuzjutkina prohrály druhou sadu hladce 13:25 a dovolily Američankám vyrovnat, ale zbytek zápasu ovládly a za hodinu a půl mohly slavit postup.

Druhé semifinále nabídlo dramatickou podívanou především ve druhém setu. Japonské reprezentantky v něm zvítězily 35:33 po dlouhých 39 minutách a zdálo se, že míří za svou sedmou finálovou účastí v historii, ale první od roku 1978. Brazilky však tento nezdar nezlomil a další dvě sady vyhrály shodně 25:22. V tie-breaku sice domácí tým odvrátil za stavu 9:14 dva mečboly, třetí šanci ukončit zápas už Jihoameričanky využily. Velká bitva trvala dvě hodiny a 20 minuty.

Mistrovství světa ve volejbalu žen v Tokiu:
Semifinále:
Rusko - USA 3:1 (16, -13, 19, 21), Brazílie - Japonsko 3:2 (-22, -33, 22, 22, 11).
O 5.-8. místo:
Turecko - Německo 3:2 (23, 18, -14, -20, 11), Itálie - Srbsko 3:0 (20, 15, 22).
O 9.-12. místo:
Polsko - Nizozemsko 3:2 (-24, 22, 22, -19, 9), Čína - Kuba 3:1 (-16, 22, 19, 22).