Prostějov se po výhře nad Kolínem vrátil do čela NBL

Basketbalisté Prostějova se oklepali z debaklu od Nového Jičína a po výhře 91:73 nad Kolínem se vrátili do čela tabulky NBL. Mají tak na dosah triumf v základní části, o který by v posledním kole mohli přijít pouze v případě vysoké porážky v Ostravě.

Nová huť dnes potvrdila zlepšenou formu a vrátila Pardubicím domácí porážku. V utkání, jemuž dlouho dominovaly obrany, vyhrála Ostrava 73:64, přestože v poločase prohrávala o 11 bodů. Mason se Spagrudem se na výhře podíleli každý 18 body. "Dnes nám chybělo sebevědomí. Zklamali hlavně pivoti a i hra lídrů týmu se postupně zhoršovala. Nakonec se z toho stala křeč," uvedl trenér Pardubic Jan Slowiak, kterému se nelíbil hlavně fakt, že jeho hráči dovolili soupeřovým pivotům doskočit 11 míčů v útoku.

Pardubice pustily na třetí místo tabulky Nový Jičín, který zvítězil po velkém boji na půdě USK Praha 76:69 po prodloužení. Hosté si zápas zkomplikovali především ve druhé čtvrtině, kdy zaznamenali pouze šest bodů a nechali si soupeře utéct na deset bodů. Ztrátu sice brzy dohnali, ale poté jim chyběla síla v závěru čtvrté čtvrtiny, kdy nechali domácí šňůrou 8:0 vyrovnat na 64:64 a vybojovat prodloužení.

V něm už byl Nový Jičín lepším mužstvem a především zásluhou Pelikána vyhrál. Domácím nepomohlo ani 27 bodů v podání Hrubana.

V souboji dvou týmů, které v týdnu změnily trenéry, si vedlo jednoznačně lépe Brno, jež na půdě posledních Svitav vyhrálo 95:66. Přitom se v první čtvrtině zdálo, že by Svitavy mohly utnout sérii 14 porážek. Ještě v 15. minutě byl stav vyrovnaný 29:29, jenže pak domácí sedm a půl minuty nedali ani bod a Brno šňůrou 19:0 v podstatě rozhodlo.

Hlavní zásluhu na vítězství měl konžský pivot Meno, který zaznamenal 24 bodů a přidal 17 doskoků. O jediný doskok tak zaostal za svým rekordem sezony. Brno venku vyhrálo teprve podruhé v sezoně.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 21. kolo:
Prostějov - Kolín 91:73 (22:22, 42:36, 65:58)
Nejvíce bodů: Cadri-Nicholson 19, Veikalas a Zagorac po 13, Šležas 12, Landry 10 - Jones 21, Machač 16, Field 10, Smith 8. Rozhodčí: Dolinek, Kapaňa, Večeřa. Fauly: 19:21. Trestné hody: 19/18 - 12/10. Trojky: 9:7.
Pardubice - Ostrava 64:73 (24:14, 38:27, 49:48)
Nejvíce bodů: Černošek 12, Bohačík 11, Hampton 10 - Mason a Spagrud po 18, Gibson-Bascombe 15, Trybanski 11. Rozhodčí: Vrážel, Hošek, Milata. Fauly: 25:20. Pět chyb: 40. Bohačík (Pardubice). Trestné hody: 20/17 - 27/16. Trojky: 7:5.
Svitavy - Brno 66:95 (22:18, 29:43, 45:66)
Nejvíce bodů: Horák 17, Teplý 10, Petrovič a Macela po 8 - Meno 24, Reinberger a Holloway po 20, Sedmák 13. Rozhodčí: Hruša, Galajda, Karásek. Fauly: 22:22. Trestné hody: 25/15 - 30/21. Trojky: 7:2.
USK Praha - Nový Jičín 69:76 po prodl. (17:21, 37:27, 52:53, 64:64)
Nejvíce bodů: Hruban 27, Vyoral 14, Klimeš 13 - Šarovič 19, Pelikán a Pečiukas po 13. Rozhodčí: Lukeš, Znamínko, Baloun. Fauly: 22:26. Pět chyb: 45. Šotnar - 42. Pečiukas, 44. Channels. Tresné hody: 24/16 - 21/18. Trojky: 7:6.
Opava - Plzeň 86:67 (25:10, 48:35, 64:51)
Nejvíce bodů: Šiřina 22, Kratochvíl 20, Dygrýn 15 - Pecka 18, Frána 13, Kubizňák 10. Rozhodčí: Macela, Kapl, Nejezchleb. Fauly 19:21. Trestné hody: 25/18 - 19/13. Trojky 6:4.