Rubriky:

Míčové sporty

Hana Horáková byla vyhlášena nejlepší basketbalistkou Evropy

16. února 2011 14:26 - MNICHOV

Kapitánka českých vicemistryň světa Hana Horáková byla zvolena nejlepší basketbalistkou Evropy za rok 2010. Majitelka ocenění MVP pro nejužitečnější hráčku světového šampionátu, který vloni na podzim hostilo Česko, s převahou ovládla anketu federace FIBA, v níž o pořadí rozhodují fanoušci a odborná porota. Čtvrté místo obsadila Eva Vítečková z USK Praha.

 

Radek Petrášek, ČTK

"Samozřejmě je to pocta. Je jasné, že mi k ocenění hlavně pomohlo povedené mistrovství světa," řekla ČTK Horáková, kterou dnes zpráva o vítězství v anketě zastihla před podvečerním ligovým zápasem s Alanyí.

"Pro mě je Hana Horáková tváří české reprezentace za posledních více než deset let. Je to zářný příklad pracovitosti a vítězné mentality v ženském basketu," řekl prezident evropské divize FIBA Olafur Rafnsson.

Horáková, od nové sezony opora Fenerbahce Istanbul, tak navázala na svoji někdejší spoluhráčku z reprezentace Evu Horákovou. Ta ještě pod dívčím jménem Němcová získala titul pro nejlepší hráčku starého kontinentu v roce 1996.

Jednatřicetiletá rozehrávačka nebo křídelní hráčka od odborníků dostala 116 hlasů, bezpečně nejvíce ze všech basketbalistek, od fanoušků pak 8015 hlasů. Druhá skončila Francouzka Sandrine Grudaová z Jekatěrinburgu, třetí byla španělská hvězda Amaya Valdemorová z Rivasu Madrid.

Horáková zářila především na podzimním mistrovství světa, kde dosáhla průměru 12 vstřelených bodů, téměř pěti doskoků a čtyř asistencí na utkání. "Horáková je rozený lídr. Nikdy se nevzdává, pořád se zlepšuje, což by z ní udělalo šampionku v kterékoli disciplíně. My jsme šťastní, že si vybrala basketbal," uvedl generální sekretář FIBA Europe Nar Zanolin.

Český basketbal se tak během jednoho týdne může těšit z druhého prestižního ocenění. V pondělí byl po hlasování fanoušků a expertů vyhlášen nejlepším mladým hráčem Evropy reprezentant Jan Veselý z Partizanu Bělehrad.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty