Pardubičtí basketbalisté vrátili Novému Jičínu porážku

Pardubičtí basketbalisté oplatili ve druhém čtvrtfinále Novému Jičínu domácí porážku a po vítězství na severu Moravy 91:86 vyrovnali stav série na 1:1. Obhájci titulu z Nymburka naproti tomu hladce směřují do semifinále, nad USK vyhráli suverénně 95:54 i v Praze a vedou 2:0 na zápasy. Postupové vítězství mohou přidat ve středu před vlastními fanoušky, v Pardubicích se ve stejný den bude hrát o mečbol.

V sérii mezi Pardubicemi a Novým Jičínem zatím neplatí výhoda domácího prostředí. Východočeši chtěli zaváhání z Pardubic napravit, od třetí minuty vedli a v prvním poločase měli dvojciferný náskok, nejvíc o 16 bodů po koši svého nejlepšího střelce Petra Bohačíka.

"Začali jsme přesně tak, jak jsme nechtěli. Dali jsme Pardubicím prostor. Nedařilo se nám, v obraně jsme byli příliš opatrní," řekl domácí trenér Zbyněk Choleva.

Jeho tým ale začal úspěšnými trojkami manko zmenšovat a v dramatickém druhém poločase po další tříbodové střele Vaidotase Pečiukase šel dvě a půl minuty před koncem dokonce do vedení 81:80. Nový Jičín už ale žádný další koš z pole nepřidal a v závěrečné taktické bitvě a střelbě trestných hodů už soupeř vedení nepustil.

"Hráči ukázali velkou vůli po vítězství. Daleko lépe jsme zvládli začátek utkání, ale Nový Jičín se sérií trojek ve druhé čtvrtině vrátil do utkání. Pak rozhodovaly naprosté detaily. Byla tam spousta těžkých momentů, ale nikdy jsme nepadli a udrželi chladnou hlavu," pochvaloval si pardubický trenér Jan Slowiak.

Nymburk na Folimance neměl se ziskem druhého bodu žádné potíže a zvítězil ještě výraznějším rozdílem než doma. Pražané měli problémy opět především s kvalitní a tvrdou obranou soupeře, který jim neumožnil snadné střely, což se projevilo v úspěšnosti pouhých 36 procent. Naproti tomu Středočeši se dostali při střelbě na 63 procent, jasnou převahu měli hosté i v doskakování (22:36).

"Hráli jsme s přílišným respektem a nebyl to rozhodně dobrý výkon. Máme ještě jeden zápas, abychom se ukázali, ale je jasné, že Nymburk nám nic darem nedá," řekl domácí kouč Ken Scalabroni. Nymburský trenér Ronen Ginzburg konstatoval, že jeho tým nehrál špatně. "Stále se ale v našem výkonu dá mnohé zlepšit," řekl.

Čtvrtfinále play off basketbalové ligy mužů - 2. zápasy:
Nový Jičín - Pardubice 86:91 (15:28, 41:48, 63:65)
Nejvíce bodů: Pandula 15, Pečiukas 13, Ubilla 12, Šarovič 10 - Bohačík 21, Hampton 14, Pospíšil 12, Kraus 10. Rozhodčí: Dolinek, Hruša, Vondráček. Trestné hody: 29/18 - 41/31. Fauly: 29:25. Trojky: 10:6. Stav série: 1:1.
USK Praha - Nymburk 54:95 (12:22, 21:42, 37:61)
Nejvíce bodů: Slavík 10, Kotas a Klimeš po 9 - Benda, Sokolovský, Lenzly po 14, Pumprla, Slezák po 10. Rozhodčí: V. Lukeš, Galajda, Karásek. Trestné hody: 19/12 - 10/9. Fauly: 12:18. Trojky: 3:8. Stav série: 0:2.