Basketbalistky porazily i Británii a ze skupiny postupují

BYDHOŠŤ/PRAHA

Po Izraeli měly za povinnost porazit na evropském šampionátu i Velkou Británii a české basketbalistky to během víkendu v polské Bydhošti skutečně zvládly, když se v obou zápasech mohly spolehnout na skvělý doskok.

Ilustrační foto

„Proti Izraelkám holky doskočily celkem 57 míčů, s Britkami jich bylo 44. K tomu i dobře fungovala obrana, takže se ta utkání povedlo dovést k úspěšné tečce, i když tam byly nepřesnosti a zbytečné ztráty,“ tvrdil trenér Lubor Blažek, jehož tým už má jistotu postupu do druhé fáze v pondělí večer se utká o prvenství ve skupině s Běloruskem (20.30 h, ČT 4).

V zápase s Británií, který nakonec skončil českým vítězstvím rozdílem patnácti bodů, střelecky zářila Kateřina Elhotová, která proměnila šest trojek z osmi pokusu. Vždycky když na družstvo doléhalo střelecké trápení, byla to pokaždé ona, kdo trefil koš a celkově zaznamenala 27 bodů, což je zatím nejlepší střelecký výkon na šampionátu.

S britskými pivotkami musely české hráčky svést nároční souboje, o to víc se jim hodily trefy neudržitelné Elhotové. České reprezentantky stejně jako proti Izraeli začaly hodně nervózně a jen za první čtvrtinu ztratily devět míčů. Navíc se jim proti důrazné obraně dlouho nedařilo prosazovat se pod košem. Prohrály tak první čtvrtinu, ale šňůrou 11 bodů se ujaly vedení a to už nepustily. „Věděly jsme, že to bude tvrdý zápas a na to jsme se také připravovaly,“ tvrdila Elhotová.

Nakonec české družstvo od třetí čtvrtiny hodně zpřesnilo střelbu a v závěru mu už britský celek, vedený slavným australským koučem Maherem, nestačil fyzicky. „Sice jsme vyhráli rozdílem patnácti bodů, ale proti zarputile hrajícím soupeřkám to bylo docela těžké utkání. Z naší strany hodně ubojované. Holky dřely, protože nechtěly připustit překvapení, kterých je tady na turnaji už hodně,“ doplnil trenér Lubor Blažek.

ME basketbalistek - skupina B (Bydhošť)
Velká Británie - ČR 45:60 (13:9, 23:27, 35:48)
Nejvíce bodů: Leedhamová 14, Andersonová a Pageová po 7 - Elhotová 27, Veselá 10, Burgrová 8. Fauly: 21:19. Trestné hody: 14/12 - 19/11. Trojky: 3:7.
Izrael - Bělorusko 41:68 (12:18, 18:26, 36:47)