Černá Hora a Lotyšsko už jsou ve čtvrtfinále ME basketbalistek

KATOVICE

Černá Hora a Lotyšsko mají už po prvních zápasech v osmifinálové skupině zajištěný postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy basketbalistek. Černohorky porazily Chorvatsko 81:60 a ve skupině F si připsaly již třetí vítězství stejně jako Lotyšky, jež zdolaly domácí Polsko 62:53.

Černá Hora udržela na turnaji neporazitelnost a vyhrála i čtvrtý zápas. Chorvatky se částečně držely ve hře do 29. minuty, kdy prohrávaly o devět bodů. Jenže během pěti prvních minut v poslední čtvrtině nedaly ani bod, Černá Hora odskočila na rozdíl 23 a rozhodla o výhře.

Pětadvaceti body a 15 doskoky se na tom podílela pivotka Iva Perovanovičová. Takzvaný double double zaznamenala i její podkošová kolegyně Jelena Dubljevičová. Bývalá hráčka Brna Jelena Škerovičová přidala 15 bodů, šest doskoků a pět asistencí.

Lotyšské basketbalistky prohrály v základní skupině s Řeckem, které ale do další fáze nepostoupilo, takže mají rovněž v osmifinále čistý štít a tři výhry. Domácí Polky hrály o uchování reálných nadějí na postup statečně a v prvním poločase vedly až o sedm bodů a ještě v poločase 33:29. Ve třetí čtvrtině ale daly jen sedm bodů a prohrály tuto část o deset a soupeř už je do vedení nepustil.

Polky i Chorvatky mají na kontě tři porážky a jejich postupové šance jsou nyní už spíše teoretické.

V souboji dvou velkých favoritů porazily obhájkyně titulu Francouzsky jednoznačně Španělsko 79:55. Španělky potvrdily nepřesvědčivou formu a v poslední čtvrtině zcela propadly. Šest minut nedaly ani koš, navíc se jim nedařilo v obraně. Francouzky tak ze stavu 44:48 otočily skóre na 70:49 a celkem poslední desetiminutovku vyhrály 33:7.

Francie tak má na dosah postup, o který by ji mohla připravit jen vysoká porážka s Polskem. Naopak Španělsko musí o postup ještě hodně bojovat.

Mistrovství Evropy basketbalistek:
Osmifinálová skupina F:
Chorvatsko - Černá Hora 60:81 (34:45), Polsko - Lotyšsko 53:62 (33:29), Francie - Španělsko 79:55 (30:27).