České basketbalistky porazily na ME i Turecko. V předstihu vybojovaly čtvrtfinále

BYDHOŠŤ

Byla to veliká dřina, ale nakonec se české basketbalistky na ME v Polsku udržely na úspěšné vlně a skalp Turecka jim zajistil postup do čtvrtfinále. Vítězství 56:51 se ale nerodilo vůbec lehce, herní styl soupeřek hodně bolel.

Trenér Lubor Blažek (druhý zprava) udílí pokyny svým svěřenkyním.

Přitom hlavně zásluhou střelecky pohotové Elhotové vedl český tým v 17. minutě už 26:16, jenže pak se jeho hra zadrhla. Agresivní a přitom docela vytažená turecká obrana začala Češkám činit nebývalé potíže, vůbec nedostávaly míč do podkošového území a poprvé na turnaji nestačily ani na doskoku.

Navíc se přísně střežená Vítečková téměř nedostávala k zakončení a na druhé straně se chytila pivotka Yilmazová, takže už ve třetí čtvrtině bylo vyrovnáno.

V poslední desetiminutovce zachraňovaly reprezentaci trojky kapitánky Bortelové. Nakonec právě střelba zdálky byla tím klíčovým faktorem. Česko z ní mělo úspěšnost 61% a ve finiši dokázalo zahrát s maximální obezřetností a důsledností v obraně i proti nátlakovému presinku tureckého celku.

Stoprocentně úspěšná je na šampionátu vedle českého družstva už jen Černá Hora, ale jisté čtvrtfinále už mají i Lotyško a Litva. Sice na turnaji poznaly porážku, ale s nepostupujícími týmy ze základní skupiny, a ve druhé fázi tak mají čistý štít. Litevky ale udolaly Britky až šestibodovou šňůrou korunovanou vítězným košem 44 vteřin před koncem.

Mistrovství Evropy basketbalistek v Bydhošti:
Osmifinálová skupina E:
Česko - Turecko 56:51 (18:12, 26:22, 36:37)
Nejvíce bodů: Elhotová 19, Bortelová 14, Veselá 12 - Yilmazová a Palazogluová po 11, Nevlinová 7. Fauly: 14:18. Trestné hody: 16/14 - 7/4. Trojky: 8:5.
Litva - Velká Británie 64:63 (30:32)
Nejvíce bodů: Bimbaiteová 16, Linkevičieneová 14 - Pageová 19, Leedhamová 14.
Bělorusko - Rusko 62:51 (24:25)
Nejvíce bodů: Marčanková 11, Levčanková 10 - Stěpanovová 12, Daniločkinová 10.