Rubriky:

Míčové sporty

Čínský obr Jao Ming to v NBA kvůli problémům se zdravím definitivně zabalil

20. července 2011 08:46 - ŠANGHAJ

Čínský basketbalista Jao Ming ukončil kariéru. Třicetiletý pivot Houstonu jako důvod uvedl zdravotní potíže, kvůli kterém v posledních šesti letech v NBA vynechal 250 zápasů.

O konci kariéry 229 cm vysokého Jao Minga se mluvilo delší dobu a jeho rozhodnutí není překvapivé. Zdravotní problémy měl Jao Ming od sezóny 2005/2006, trápily ho zejména zlomeniny obou nohou. Kvůli zraněním vynechal celou sezónu 2009/2010 a v uplynulém ročníku odehrál za Rockets jen pět zápasů.

"Nesnesitelné čekání" 

"Posledních šest měsíců pro mě znamenalo nesnesitelné čekání. Neustále jsem přemýšlel o budoucnosti," uvedl Jao Ming. "Dnes proto oznamuji, že oficiálně končím s basketbalem. Jedny dveře se zavírají, druhé se však otvírají," dodal s tím, že se chce věnovat práci pro svůj bývalý šanghajský klub Sharks, který by chtěl v budoucnu vést i jako jeho manažer.

Jao Ming konec kariéry oznámil na tiskové konferenci v Šanghaji. Spolu s ním se jí zúčastnili také jeho rodiče a manželka Jie Li s dcerou Jao Čchin-lej. Nechyběl ani generální manažer Houstonu Daryl Morey, který musel požádat vedení NBA o výjimku, protože kvůli výluce mají funkcionáři zakázaný kontakt s hráči.

Přísná prohlídka novinářů

Čínská televize při této příležitosti vysílala pětihodinový blok věnovaný prvnímu čínskému hráči v NBA, včetně devadesátiminutového přímého přenosu z tiskové konference. Novináři se museli dostavit dvě hodiny předem a všichni byli podrobeni přísným bezpečnostním prohlídkám.

Jao Ming přišel do NBA v roce 2002. Během osmi sezón nasbíral v průměru 19 bodů a 9,2 doskoku a osmkrát byl vybrán do prvního týmu pro Utkání hvězd. V Číně se stal hvězdou první velikosti a zámořské soutěži přinesl ve své vlasti velkou popularitu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty