Brňanky v prodloužení urvaly cennou výhru

VILNIUS

Napínavý souboj sehrály basketbalistky Brna ve třetím kole Euroligy v litevském Vilniusu. Vedoucí tým skupiny B Lietuvos Vilnius porazily v prodloužení 82:80. "Byl to těžce vybojovaný úspěch, neboť se nám dlouho nedařila střelba," poznamenal k utkání trenér Brňanek Jan Bobrovský.

Litevským basketbalistkám vyšel lépe vstup do utkání a po deseti minutách zásluhou přesnější střelby vedly pětibodovým rozdílem 23:18. V koncovce vynikala zejména nová posila týmu Streimikyteová, kterou Brňanky bránily jen s obtížemi. Ještě do poločasu se ale zásluhou aktivních křídel Machové a Žirkové i zlepšené hry pod oběma koši podařilo českým hráčkám otočit skóre.

Po změně stran se už utkání změnilo ve vyrovnanou bitvu, při níž se žádnému týmu nepodařilo výrazněji bodově odskočit. Po půlhodině hry byl stav nerozhodný 45:45. Brňanky se zlepšily v defenzivě a nenechávaly soupeřkám příliš prostoru k zakončení. Naopak poslední čtvrtina vynikala útočným basketbalem, v němž ale rovněž ani jedno družstvo nedokázalo strhnout vítězství na svou stranu.

V brněnském týmu se přestalo dařit pivotkám a trenér Bobrovský se odhodlal k nezvyklému tahu, když poslal Vítečkovou z křídla pod koš. Společně s ní hrála pivotku nejdříve Šarenacová a v závěru Večeřová. Změna hru Moravanek oživila a udržela je ve vyrovnaném souboji.

Pomalý start v prodloužení

Pětiminutové prodloužení nezačalo pro český tým dobře. Po tříbodovém pokusu Bimbaiteové a následném koši s faulem získal Vilnius rychle šestibodový náskok. Brňanky se ale nevzdaly a postupně snižovaly. Za stavu 80:77 srovnala tříbodovým pokusem skóre Žirková, v koncovce pak proměnily Večeřová a Hamzová po jednom trestném hodu a zajistily svému týmu těsné vítězství.

" Do hry se zapojilo všech deset hráček a všechny odvedly velmi dobrý výkon," řekl Bobrovský. "Posledních deset minut a prodloužení jsme dohrávali v netradičním složení s Vítečkovou na pivotu, kde se jí tentokrát dařilo mnohem více než na křídle," dodal.

Vilnius - Brno 80:82 po prodl.
Čtvrtiny: 23:18, 36:37, 45:45, 70:70. Body: Streimikyteová 20, Bimbaiteová a Baranauskaiteová po 12, Muraškinová 11, Žežerunovová 10, Valentineová 6, Valužyteová 5, Velišajevová 4 - Machová 17, Žirková 13, Vítečková 11, Šarenacová 9, Kováčová a Dos Santosová po 8, Hamzová 6, Večeřová a Uhrová po 5. Rozhodčí: Kowalski (Pol.), Sharron (Švéd.). Fauly: 23:22. Trestné hody: 27/19 - 20/13. Trojky: 5:7. Diváci: 1500. Nejlepší hráčka: Machová.
Další výsledky skupiny B
Samara - Valenciennes 82:70 (39:39), Gdyně - Valencie 89:83 (46:50).

USK stále čeká

Basketbalistky USK Praha prohrály i třetí duel ve své premiérové sezóně v Evropské lize, třebaže sehrály dosud své nejlepší utkání. Francouzský celek Aix en Provence porazil české vicemistryně těsně 73:70 po poločase 41:37 a připsal si druhé vítězství v soutěži.

Vysokoškolačky sehrály ve Francii s vítězkami Poháru FIBA zcela vyrovnaný duel. Opíraly se přitom o střelbu z dlouhé vzdálenosti, silnou zbraní byla pod košem Voračková. Domácí družstvo zase mělo hlavní zbraň v Australance Harrowerové, která byla nakonec nejlepší střelkyní zápasu.

Aix en Provence - USK Praha 73:70
Čtvrtiny: 21:20, 41:37, 5956. Nejvíce bodů: Harrowerová 19, Kiretaová 17, Lesdemaová 12, Volná 10 - Voračková 18, Borovičková 13, Mokrošová 12, Matovičová 10. Rozhodčí: Bertrand (Švýc.), Huybreghs (Belg.). Fauly: 16:21. Trestné hody: 16/14 - 10/7. Trojky: 7:9. Diváci: 800.