Obhájci Španělé bez Gasola na ME basketbalistů poprvé prohráli

ŠIALIAI

Obhájci titulu Španělé utrpěli na závěr základní skupiny mistrovství Evropy basketbalistů první porážku. Po předchozích čtyřech výhrách dnes nechali odpočívat hvězdu Los Angeles Lakers Paua Gasola a podlehli vicemistrům světa Turkům 57:65.

Slovinec Jaka Lakovic (vpředu) cv souboji s Rusem Andrejem Kirilenkem na ME basketbalistů v Litvě.

I bez svého nejlepšího střelce na turnaji Gasola španělští hráči dlouho potvrzovali roli favorita, ale v poslední čtvrtině dali jediný koš a soupeř utkání otočil. O poslední úspěšný pokus mistrů Evropy se postaral minutu a 20 sekund po začátku závěrečné části Felipe Reyes, pak už se španělští basketbalisté nedokázali střelecky prosadit.

Reprezentanti Turecka, kterým před posledními zápasy základní části hrozila neúčast v další fázi šampionátu, vítězstvím potvrdili postup. Ten jim zajistilo už vítězství Británie nad Polskem 88:81 v předchozím utkání skupiny A.

Překvapivě vyřazeno bylo Chorvatsko, které dnes podlehlo 69:74 Řecku, jež jde dál. O šanci vybojovat si účast na olympijských hrách v Londýně přišla také Itálie. Místo Chorvatů ze skupiny C postoupilo Finsko, které se na šampionát probojovalo až krátce před turnajem v dodatečné kvalifikaci. Mezi evropskou elitou hraje skandinávský tým poprvé po 16 letech.

Bez porážky prošli základní části jen evropští šampioni z roku 2007 Rusové a Francouzi, kteří ve velké bitvě zdolali v souboji o prvenství v "béčku" Srbsko 97:96 po prodloužení.

Mistrovství Evropy basketbalistů v Litvě:
Skupina A (Panavežys):
Velká Británie - Polsko 88:81 (39:31), Turecko - Španělsko 65:57 (35:38), Portugalsko - Litva 69:98 (35:41).
Skupina B (Šiauliai):
Izrael - Itálie 96:95 po prodl. (84:84, 49:41), Německo - Lotyšsko 81:80 (33:33), Srbsko - Francie 96:97 po prodl. (80:80, 41:43).
Skupina C (Alytus):
Finsko - Černá Hora 71:65 (36:40), Řecko - Chorvatsko 74:69 (44:27), Makedonie - Bosna a Hercegovina 75:63 (35:38).
Skupina D (Klajpeda):
Bulharsko - Gruzie 79:69 (34:37), Rusko - Slovinsko 65:64 (34:40), Ukrajina - Belgie 74:61 (43:26).
1. Rusko 5 5 0 371:321 10
2. Slovinsko 5 4 1 356:324 9
3. Gruzie 5 2 3 352:343 7
4. Bulharsko 5 2 3 339:357 7
5. Ukrajina 5 2 3 322:327 7
6. Belgie 5 0 5 304:372 5
Týmy na 1. až 3. místě postupují do další fáze.