Basketbalistky USK rozdrtily v Eurolize Kaunas, Brno prohrálo v Tarantu

Basketbalistky ZVVZ USK Praha si připsaly šestou výhru v Evropské lize, když ve středu doma na Folimance porazily Kaunas přesvědčivě 98:60. České mistryně si upevnily čtvrté místo ve skupině a udělaly další krok k postupu do play off, který si zajistí pět týmů ze základní skupiny. Další zápas sehrají svěřenkyně kouče Lubora Blažka až 11. ledna doma proti Valencii. Kaunas má po dnešku bilanci dvou výher a osmi porážek.

Anna Montaňanová z USK (vpravo) se snaží obejít Courtnay Pilypaitisovou z Kaunasu.

Pražanky porazily Kaunas i ve čtvrtém vzájemném duelu a tentokrát s litevskými šampiónkami neměly žádné slitování. Nedopustily vyrovnaný zápas jako v říjnu, kdy zvítězily "jen" o deset bodů. Hráčky USK rychle vycítily, že hlavně v obraně mají soupeřky velké slabiny. Hned pět z nich na konci zápasu slavilo dvouciferný střelecký zápis,

Za pět minut začaly vysokoškolačky hostům ve skóre utíkat daleko dopředu, Kaunas nutily k laciným ztrátám a v útoku využívaly otevřené pozice z rychlých přechodů. Osm domácích ztrát proti 22 Kaunasu zadělaly na konečný velký rozdíl.

Od začátku zářily hlavně domácí rozehrávačka Penicheirová a především střelkyně Vítečková. Ta v prvním poločase minula jediný ze sedmi pokusů z pole a nakonec k triumfu přispěla 19 body.

Kaunas nevytáhl žádnou protizbraň. Zvlášť poté, co se jeho hráčkám přestala dařit střelba z dálky, díky které alespoň v úvodu držely krok. Když Frida Eldebrinková trojkou těsně před koncem poločasu zvýšila už na dvacetibodový rozdíl, sklopily litevské basketbalistky hlavu úplně.

USK se rozehrál až k exhibičnímu výkonu, ve druhém poločase se pochlubila velkou úspěšností z dálky Elhotová, ale hlediště tleskalo hlavně drzým akcím a neokoukaným asistencím Penicheirové. Na konci si odbyla premiéru v Eurolize Nečásková, která se dočkala i vstřeleného koše. Pražanky se dál hnaly na zteč, hnala je motivace, aby poprvé v euroligové sezóně pokořily hranici sta nastřílených bodů. Nakonec jim scházely dva.

Brňanky prohrály podeváté

Basketbalistky Friska Brno prohrály v desátém kole Evropské ligy v italském Tarantu 63:82. České vicemistryně si připsaly už devátou prohru a s jediným vítězstvím jsou na posledním místě skupiny C bez naděje na postup do play off.

Stejně jako v předcházejících duelech nevybočily Brňanky z obvyklého scénáře - hry s velkými výkyvy a špatným startem. Po koši Peckové sice Frisco poprvé a naposledy v utkání vedlo 2:0, ale po zbytečných ztrátách míče a kombinačních nepřesnostech Italky rychlou šňůrou deseti bodů získaly rozhodující náskok. I když se výkon svěřenkyň trenéra Jana Bobrovského částečně zlepšil, zastavilo se pouze narůstání rozdílu ve skóre.

Podíl na srovnání kroku měla přesně střílející Hejdová, která zaznamenala v rychlém sledu ze čtyř pokusů tři tříbodové koše. Italský tým střelecky držely zkušená Ballardiniová, Grecová s americkou pivotkou Vaughnovou, která se prosazovala pod oběma koši.

Po změně stran se k Hejdové v zakončení přidaly i obě americké posily Thomasová a pivotka Robinsonová. Tato trojice sice táhla brněnský tým, ale na zvrat a dohnání ztráty z prvního poločasu zlepšení nestačilo. Poprvé v letošní sezoně Frisco předčilo své soupeřky v úspěšnosti košů z tříbodového prostoru. Měly šest přesných střel, zatímco soupeřky daly jen tři trojky.

V závěrečné čtvrtině ještě hráčky Friska na chvíli ukrojily z náskoku Taranta, ovšem takticky hrající Italky v posledních minutách svůj náskok zvýšily a připsaly si čtvrté vítězství. Naopak Brno prohrálo už šestý zápas v řadě v Evropské lize.

Evropská liga basketbalistek - 10. kolo
Skupina A
ZVVZ USK Praha - Vici Aistes Kaunas 98:60 (31:19, 53:35, 77:42)
Nejvíce bodů: Vítečková 19, Elhotová 14, Penicheirová a Miltonová-Jonesová 12, Montaňanová 11 - Kemezysová 18, Lichartovičová 11. Trestné hody: 14/12 - 16/10. Fauly: 14:8. Trojky: 8:8. Diváci: 1000.
Jekatěrinburg - Galatasaray Istanbul 85:80
Valencie - Gdyně 84:70 (za domácí Veselá 10 bodů, 5 asistencí, 2 doskoky)