Senzační vítězství basketbalistek USK

Basketbalistky USK Praha dosáhly po třech porážkách prvního vítězství ve skupině Euroligy, když doma senzačně zdolaly obhájkyně prvenství, hráčky Jekatěrinburgu. Hráčky Gambrinusu JME Brno si zase poradily s ruskou Samarou, jejíž dres obléká i Češka Vodičková a šest ruských šampiónek z nedávného ME v Řecku.

"Překvapili jsme tou výhrou sami sebe, ale holky skvěle plnily taktické záměry. Uhlídaly nebezpečný protiútok soupeřek, aktivní hrou rozebraly zónovou obranu a nakonec se prosadily i střelbou zdálky. V evropské soutěži se zlepšují zápas od zápasu a takový úspěch si už zasloužily," radoval se trenér USK Ivan Beneš.

Sebevědomý ruský celek sice hned po 80 vteřinách získal šestibodový náskok, jenže Pražanky se nezalekly, začaly skóre korigovat a v 18. minutě vedly 27:25. Soupeřky odpověděly dvanáctibodovou šňůrou, navíc přitvrdily v obraně, ale tým USK se z kritické situace dostal nebojácnou střelbou z větší vzdálenosti a na konci třetí čtvrtiny zase otočil stav (ve 30. min 53:49).

Famózní závěr Klečkové

Jekatěrinburg se snažil vystupňovat tempo, jenže propadal nervozitě. Napínavou koncovku lépe zvládly domácí ženy, navíc se jim rozstřílela Klečková. Její úspěšný pokus zdálky, jímž stanovila 1,5 minuty před koncem stav 65:62, byl už sedmou trojkou USK v zápase.

Ruské družstvo ve finiši zběsile bojovalo o míč a střílelo z každé pozice, jenže Pechová vydržela psychický nápor při trestných hodech a v obraně zahrály Pražanky organizovaněji než favorit. "Nevěřila bych, že můžeme proti tak silnému celku uspět, ale možná i proto jsme hrály v takovém klidu. Jekatěrinburg to zřejmě podcenil, a tak jsme ho bojovností za přílišnou suverenitu ztrestaly," tvrdila Jana Klečková.

USK Praha - UMMC Jekatěrinburg 70:66
Mezivýsledky: 14:18, 27:31, 53:49. Nejvíce bodů: Pechová a Klečková 16, Voračková 11, Matovičová 10 - Miltonová 15, Archipovová 13. Rozhodčí: Bodnár (SR), Bretagne (Fr.). Fauly: 20:21. Trestné hody: 19/16:19/10. Trojky: 6:2. Diváci: 300.

Basketbalistky Brna zase porazily v dalším zápase Euroligy doma ruskou Samaru, když o jasném vítězství rozhodly výtečným nástupem do druhé půle. "Nebýt výpadku na konci druhé čtvrtiny, byl bych s naším výkonem takřka stoprocentně spokojený," pochválil svoje družstvo brněnský kouč Jan Bobrovský.

Základní pětka Brňanek ve složení Večeřová, Machová, Hamzová, Šarenacová a Veselá se nechala v úvodu zaskočit důraznou hrou ruského celku a v 6. min. svítil na ukazateli skóre stav 8:12. Pak ale náš mistr zlepšil obranu a zpřesnil střelbu a dvě minuty před pauzou vedl o devět bodů (33:24). Po změně stran ovšem Brno rozpoutalo na hřišti doslova smršť a neustále vedení zvyšovalo.

Trenér musel v šatně zvýšit hlas

"Byl to jednoznačně můj nejvydařenější zápas v Eurolize," libovala si autorka sedmnácti bodů Jana Veselá. "Po pauze mi padlo do koše skoro všechno, ale cenné výhry jsme dosáhli zásluhou celého kolektivu. Trenér o přestávce v šatně malinko zvýšil hlas a hned nám to začalo jít. Ruské družstvo mě trochu zklamalo. Má řadu hvězd, ty si ale počínají dost individualisticky," povšimla si.

Gambrinus JME Brno - Samara 71:57
Mezivýsledky: (18:13, 34:33, 53:38) Nejvíce bodů:  Veselá 17, Šarenacová 15, Vítečková 13 - Korstineová 12, Ferdinandová a Cashová 9, Artěchinová 7, Vodičková 7. Rozhodčí: Schmidt (Něm.) a Forrai (Maď.). Fauly: 24:14. Trestné hody: 14/10 - 26/20. Trojky: 1:3. Diváci: 1200.