Rubriky:

Míčové sporty

Západ poprvé v historii Utkání hvězd NBL vyhrál nad Východem

8. ledna 2012 17:51 - PARDUBICE

Basketbalisté Západu poprvé v historii Utkání hvězd NBL zvítězili nad Východem. Po osmi porážkách v řadě dnes v Pardubicích vyhráli 92:89. Nejužitečnějším hráčem zápasu byl vyhlášen Vojtěch Hruban z USK Praha, který v dresu vítězů nastřílel 14 bodů.

 

Alexandra Mlejnková, ČTK

Zápas se tradičně odehrával téměř bez obran, obě mužstva se předháněla v co nejefektnějším zakončení. Dařilo se především Hrubanovi, jenž zaznamenal hned několik smečí, které diváci odměnili nadšeným potleskem. "Moc jsem si to užíval, zvláště spolupráci s Eugenem Lawrencem, který je skvělý rozehrávač a dokázal mě vždy krásně najít," řekl Hruban na tiskové konferenci.

Aplaus sklidil také prostějovský Jamar Smith, který sám sobě téměř z trojky nahodil míč o desku a zasmečoval. Nejvíce však bavil diváky nymburský rozehrávač Eugene Lawrence, který předváděl míčovou ekvilibristiku a skvělé asistence. Fanoušky zvedl ze sedadel zejména trikem, kdy obtočil míč kolem hlavy bránícího Maurice Hamptona, kterého tak zcela zmátl.

"Souboje Eugena a Maurice byly ozdobou večera. Moc jsem se bavil. Byl jsem na posledních třech ročnících a je vidět, že úroveň hodně stoupá," uvedl trenér Západu Pavel Budínský. "Celkově se to dnes povedlo. Přišlo hodně diváků, čehož jsem se při snižující se ligové návštěvnosti obával. Tentokrát sice musím popřát k výhře soupeři, ale dnes bylo hlavní se bavit," doplnil kouč Východu a domácích Pardubic Jan Slowiak k návštěvě 3130 diváků.

Lawrence si na triky troufl i v úplné koncovce, ve které se rozhodovalo o vítězi. Efektní přihrávkou zařídil také rozhodující koš. Prostějovský Travis Peterson se ještě trojkou snažil srovnat, ale ani nadvakrát neuspěl.

Do statistik se zapsali také oba diváci, kteří v soutěži vyhráli místa na lavičkách Východu i Západu.

Západ slavil výhru i v utkání do 23 let

V utkání basketbalistů do 23 let se z výhry 61:52 radoval Západ, který těžil především z 15 bodů nymburského Lukáše Palyzy, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Východu nepomohlo ani 17 bodů Ondřeje Peterky z Pardubic.

Tahák programu v podobě soutěže ve smečování vyhrál domácí oblíbenec Corey Muirhead, který do finále postoupil až díky opravnému pokusu v semifinále. Ve finále pak předvedl smeč přes hokejového brankáře Dominika Haška, za kterého se převlékl jeho spoluhráč Hampton.

Druhý finalista Jamar Smith z Prostějova, který v semifinále získal absolutní počet bodů za smeč po nahození o hranu desky, své dva finálové pokusy nezvládl.

Ve střelbě trojek triumfoval podle očekávání nejlepší trojkař v historii české ligy Pavel Miloš ze Svitav, který v semifinále nastřílel 23 ze 30 možných bodů. Ve finále vyhrál souboj se Stanislavem Votroubkem z USK až poslední střelou, která mu zajistila zisk 21 bodů. Připsal si tak už třetí triumf v této soutěži v kariéře.

"Vyhrál jsem třikrát a z toho podruhé poslední střelou. Všech vítězství si vážím stejně, i když tohle je po té mé nemoci trochu speciální," uvedl Miloš, který se vrátil k basketbalu po onemocnění roztroušenou sklerózou.

Mezi ženami vyhrála Darina Mišurová z Trutnova, která se nenechala zahanbit a nastřílela 18 bodů. Porazila Kateřina Elhotovou z USK, které finále nevyšlo a nastřílela 10 bodů.

Ještě více zazářila Michaela Stará z Hradce Králové, která v semifinále dovednostní soutěže zaznamenala shodný čas jako vítěz mužského semifinále Tomáš Vyoral 36 vteřin. Ve finále však hned na začátku ztratila, když se musela vracet kvůli neproměněnému koši a nakonec těsně prohrála s Hanou Nezdařilovou ze Slovanky. Nymburský Vyoral ve finále svůj čas ze semifinále nezopakoval, přesto vyhrál v čase 47 vteřin a porazil Tomáše Macelu ze Svitav.

"Zařazení žen byl velmi dobrý krok. Myslím, že soutěže oživily a probíhalo dobré hecování," chválil Budínský. "Byly i nějaké sázky o to, který chlap s holkama prohraje. Moc jsme to ale neřešili, protože jsme holkám nevěřili. To byla chyba. Teď to dodatečně vyhodnotíme a nějak se dohodneme," prohlásil Hruban. "Je dobře, že jsme ukázaly naše schopnosti, že se i mezi muži neztratíme. Byla to dobrá zkušenost," řekla Nezdařilová.

Mezi vrcholy zábavného programu patřilo, když se Derek Wright, Marcus Arnold a Jamar Smith zapojili do představení streetdancové skupiny T-Bass. "Basket jsme si užili, ale nejvíce mě pobavilo právě jejich spontánní taneční vystoupení," přiznal Slowiak.

Utkání hvězd basketbalové Mattoni NBL v Pardubicích:
Východ - Západ 89:92 (49:45)
Nejvíce bodů: Peterson 21, Grant 16, Smith 15, Arnold 10, Meno 8 - Sedmák 15, Hruban a Houška po 14, Pomikálek 12, Lowery 11, Pumprla 10. Diváci: 3130.
Východ "23" - Západ "23" 52:61 (26:33)
Nejvíce bodů: Peterka 17, Gniadek 13, Vlček 6, Moravec 5 - Palyza 15, Krakovič 10, Benaček, Pecka a Slavík po 8.
Dovednostní soutěže:
Trojky:
Muži: 1. Miloš (Svitavy) 21 bodů, 2. Votroubek (USK) 19; v semifinále vypadli: Teplý (Svitavy), Palyza (Nymburk), Jurečka (Ostrava), McFadden (Ústí).
Ženy: 1. Mišurová (Trutnov) 18 bodů, 2. Elhotová (USK) 10; v semifinále vypadly: Mirčevová (VŠ Praha), Hejdová (Frisco Brno).
Smeče: 1. Muirhead (Pardubice), 2. Smith (Prostějov); v semifinále vypadli: Wilson, Pumprla (oba Nymburk), Lowery (Chomutov), Horák (Svitavy).
Dovednostní slalom:
Muži: 1. Vyoral (Nymburk) 47 sekund, 2. Macela (Svitavy) 73; v semifinále vypadli: Feštr (USK), Boyer (Děčín), Wright (Ostrava), Grant (Levice).
Ženy: 1. Nezdařilová (Slovanka) 42 sekund, 2. Stará (Hradec Králové) 44; v semifinále vypadly: Kysilková (Valosun Brno), Baláková (Strakonice).
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty