Basketbalisty USK prohrály euroligový duel v Jekatěrinburgu

Basketbalistky USK Praha prohrály ve 12. kole Evropské ligy v Jekatěrinburgu s domácím UMMC 69:87. Proti ruskému soupeři se svěřenkyním Lubora Blažka nepodařila odplata za listopadovou domácí porážku a už si v základní části soutěže nevylepší pozici pro nasazení do play off.

Annu Montananaovou z USK Praha (vpravo) brání Cappie Pondexterová z Jekaterinburgu.

Postup měly české mistryně jistý již před zápasem a duel s ruským favoritem byl jejich poslední šancí na vylepšení bilance, podle které se bude určovat konečné pořadí elitní čtrnáctky týmů. Ve zbývajících dvou kolech budou Pražanky totiž hrát už pouze s celky, které nemohou postoupit (Györ a Gdyně), a nasazení do vyřazovací fáze soutěže určí pouze výsledky mezi týmy z první pětky v tabulce.

Do konečného pořadí se tak USK budou vedle dvou porážek s Jekatěrinburgem počítat také dvě prohry s pořadatelem finálového turnaje Galatasarayem, po jedné výhře a porážce si Pražanky připsaly proti Valencii a Bourges.

Šance USK na úspěch v Jekatěrinburgu vzaly za své prakticky už v druhé polovině první čtvrtiny, kdy od stavu 8:10 inkasoval Blažkův tým 16 bodů za sebou. Pražanky rozjetého soupeře nezastavily ani oddechovým časem.

"Do utkání jsme šli s chutí a touhou bojovat, ale nebyli jsme dostatečně agresivní v obraně a doplatili jsme na to. Když k tomu přidáme úspěšnost střelby 39 procent, tak nemůžete myslet na výhru nad týmem, jako je Jekatěrinburg, ani v případě, že se vám daří v obraně," zhodnotil utkání trenér Lubor Blažek na webu soutěže.

Náskok domácího celku, v kterém opět nenastoupila kvůli zranění česká vicemistryně světa Hana Horáková, narostl v prvním poločase až na 23 bodů (47:24). Hvězdy ruského týmu Grudaová s Parkerovou měly dávno před velkou přestávkou na kontě dvojciferný počet bodů.

Posledních šest bodů v první půli dal ale USK a po změně stran se střelecky chytila Vítečková, jež měla do přestávky na kontě jen tři trestné hody. Ze soupeřova náskoku mocně ukrajovala i autorka 21 bodů Miltonová-Jonesová, čtyři z pěti trojek v zápase proměnila Elhotová, ale nejblíže se český tým dostal k favoritovi na osm bodů (64:56).

Víc už nebylo v jeho silách. Závěr poslední čtvrtiny se hrál znovu v domácí režii a hlavní slovo měla francouzská reprezentační pivotka Sandrine Grudaová, která to dotáhla až na třicet bodů. Domácí tým měl celkově vyrovnanější kádr, hráčky z lavičky Jekatěrinburgu předčily náhradnice hostů v bodovém poměru 43:16.

"Jekatěrinburg byl celkově lepší. Dařily se mu lépe i protiútoky. My jsme nesplnili cíle, které jsme si před zápasem dali," uvedl Blažek. "Měly jsme šanci odehrát dobré utkání, ale samy jsme si to pokazily, když jsme soupeři dovolily brzy výrazně odskočit. Když ztrácíte proti takovému týmu výrazným rozdílem, těžko se to dohání. Ve druhé půli jsme to chtěly zlomit, ale nešlo to," dodala nejlepší střelkyně českého mistra Delisha Miltonová-Jonesová.

Utkání 12. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek:
UMMC Jekatěrinburg - ZVVZ USK Praha 87:69 (22:10, 49:35, 68:58)
Nejvíce bodů: Grudaová 30, Parkerová 18, Jekabsoneová 14, Levčenková 10 - Miltonová-Jonesová 21, Elhotová 14, Vítečková 11. Trestné hody: 21/17 - 14/14. Fauly: 19:17. Trojky: 2:5.