Házenkáře potkal krach, po prohře s Makedonci balí kufry

NIŠ

Velké plány jsou pohřbeny, čeští házenkáři prohráli ve čtvrtek večer na ME v Srbsku i s Makedonií a už po základní skupině balí kufry. Konečný výsledek 21:27 přinesl rozpaky a kruté rozčarování, pro Jana Filipa to představovalo hořké rozloučení s národním mužstvem.

Český házenkář Filip Jícha (vpravo) se snaží prosadit přes zuřivou obranu Makedonie.

"Bohužel hráči bojovali hlavni sami se sebou a jak to dopadlo, to je velká tragédie pro celou tuto generaci házenkářů," říkal trenér Martin Lipták, pro nějž může neúspěch vyústit až v odvolání z postu.

Ve druhé půli došla síla

Český postup přitom mohla přinést už odpolední výhra Švédů, jenže ti Němcům podlehli rozdílem pěti branek, což znamenalo postup pro oba týmy. Pro vítěze dokonce se čtyřmi body, přitom úvodní zápas prohráli právě s naší reprezentací.

Češi pro odvrácení zkázy museli bodovat, jenže druhý poločas existenčního duelu absolutně nezvládli. Vedle nabuzeného soupeře proti nim stály i čtyři tisícovky diváků v hledišti haly v Niši, ležící jen pár kilometrů od makedonských hranic. Publikum tam dokázalo vytvořit frenetickou atmosféru. „Celou první půli se nám dařilo utišit bláznící diváky, jenže pak jsme nějak neměli sílu,“ říkal kapitán Karel Nocar.

Český házenkář Pavel Horák (vzadu) brání Makedonce Filipa Mirkulovského.foto: Reuters/Stojan Nenov

Ještě ve 25. minutě mužstvo i s uzdraveným Hynkem vedlo 11:9, jenže pak mu viditelně došel dech. Z útočného projevu se vytratila dynamika i rychlost a obrana začala být až moc prostupná. Ještě do přestávky bylo vyrovnáno a ve druhém poločase se na českou trefu čekalo téměř osm minut. Mezitím se povedlo Makedoncům šňůrou tří gólů utéct ve skóre. Ani střídání v brance nezastavilo rozjetého soupeře, Galia marně doufal v nějaký úspěšný zásah. Za stavu 17:21 čtvrthodiny před koncem přišlo dvojí české vyloučení a to už byla situace kritická.

Národní tým začal zaostávat i takticky. Zatímco Jícha byl dobře ubráněn a nikdo ze spoluhráčů mu nepomohl, naopak bohužel neustále fungovala hrozba z ruky střelce Lazarova, jenž si díky své smrtící levačce odnesl cenu pro nejlepšího kanonýra MS 2009 (tam vstřelil v 9 utkáních 93 branek). Ve čtvrtek jich dal sedm a navíc vedle něj rostl výkon jeho spoluhráčů a naopak české mužstvo se hroutilo.

Český házenkář Filip Jícha (vlevo) v sevření dvou hráčů Makedonie.foto: <a href="http://www.reuters.com/">Reuters</a>/Stojan Nenov

V 57. minutě mělo české mužstvo asi poslední šanci za stavu 21:24, jenže už žádný gól nepřidalo. Zdrcení hráčů po závěrečném hvizdu bylo veliké. „Makedonci jsou naprosto typický balkánský celek. Berou to tak, že bojují za svůj národ a s fanatickým publikem v zádech dokáží zvednout výkon snad až na sto třicet procent,“ říkal do televizní kamery Jan Sobol, který v této sezóně působí ve Vardaru Skopje a v rozhodujícím duelu hrál proti čtyřem klubovým spoluhráčům.

Atmosféru v kabině přesně vystihl brankář Petr Štochl: "Našim cílem bylo postoupit ze skupiny a pokusit se bojovat o olympijskou kvalifikaci. Tohle přání a sen se nepovedlo naplnit. Jestliže ale vyhrajeme jen jedno ze tří utkání a ve dvou nepodáme náš 100% výkon, nejde dosáhnout takového cíle. Jsme teď všichni nešťastní a smutní."

Mistrovství Evropy v házené mužů v Srbsku
Skupina B (Niš)
ČR - Makedonie 21:27 (12:12)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Nocar 2, Vítek, Vraný 4, Kubeš, Motl, Jícha 5/1, Filip 4, Sobol, Horák 5, Juříček, Stehlík 1, Hynek, Sklenák.
Nejvíce branek Makedonie: Lazarov 7/2, Mirkulovski 5. Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 2/2. Vyloučení: 6:3.
Německo - Švédsko 29:24 (20:15)