USK deklasoval v Evropské lize Gdyni, Vítečková dala 35 bodů

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve svém závěrečném utkání ve skupině A Evropské ligy excelovaly na palubovce Gdyně, kterou deklasovaly 102:66. Uhájily tak čtvrtou příčku v tabulce a splnily svůj cíl. Zároveň si zvedly sebevědomí před play off. V něm se střetnou s Wislou Krakov.

Eva Vítečková z USK v souboji s Grinerovou z USA v přípravném utkání.

Hlavní zásluhu na dnešní výhře měla autorka 35 bodů Eva Vítečková, která o tři body vylepšila dosavadní střelecké maximum této sezony Euroligy a vytvořila si nový osobní rekord.

Vítečková zároveň v utkání pokořila hranici 2000 nastřílených bodů v elitní soutěži, což se před ní povedlo jen deseti hráčkám. "Holky podaly skvělý týmový výkon, ale nad všechny čněla Eva Vítečková, která zahrála fantasticky. Ale nejen ona, i další hráčky," uvedl v rozhovoru pro ČTK trenér Lubor Blažek.

České mistryně na hřišti Gdyně v první půlce střelecky explodovaly. Dařilo se zejména Vítečkové, která jakoby se snažila potvrdit oprávněnost nominace na nejlepší hráčku Evropy. Za úvodních 17 minut hry trefila 10 ze svých 14 střeleckých pokusů, z toho tři trojky, a v poločase měla na kontě už 24 bodů. Výborně jí sekundovala Kateřina Elhotová s 15 body.

USK tak ani nevadilo, že k utkání nebyla připravená jeho nejlepší střelkyně DeLisha Miltonová-Jonesová, která si minule s Györem poranila stehenní sval. Na konci první čtvrtiny zato naskočila Anna Montaňanaová, která již zažehnala zdravotní problémy. Střelecky se sice tolik neprosazovala, ale hře USK prospěla svými přihrávkami, když během prvních čtyř minut zaznamenala čtyři asistence. Po příchodu na hřiště se střelecky chytla Frida Eldebrinková, která zápas zakončila s 19 body.

Gdyně v obraně vůbec nezvládala pokrýt soupeřky a už první čtvrtinu prohrála 17:33. V poločase byl rozdíl mezi oběma týmy 32 bodů.

Vítečková zářila i ve druhé půli

Po změně stran pokračovala Vítečková ve svém galapředstavení a USK dál navyšoval svůj náskok až na 42 bodů. Pak ale přišlo menší polevení, navíc trenér Blažek se rozhodl dát v poslední čtvrtině šanci také náhradnicím. Gdyně pouze vyrovnala obraz hry, ztrátu snížila jen na 36 bodů.

Sebrala tak Pražankám naději na výhru nejvyšším rozdílem v sezoně, kterou zůstal triumf 98:60 nad Kaunasem. USK se alespoň po Madridu, Galatasarayi a Košicích stal čtvrtým celkem, který v této sezoně pokořil stobodovou hranici.

"Od začátku jsme hráli koncentrovaně a po delší době to byl výkon, ze kterého můžeme mít opravdu radost. V poslední době jsme byli trochu v útlumu, tak nás tato výhra snad znovu nastartuje," věří Blažek. Mrzí ho ale, že kvůli systému soutěže tento výsledek nepomůže týmu vylepšit pozici pro nasazení do play off. "Bohužel. Kvůli tomu, že je v jedné skupině méně týmů, tento výsledek nehraje jinou roli než psychologickou," dodal.

Potěšilo ho také, že v závěru mohl šetřit opory a dát šanci náhradnicím. "Míša Zrůstová i Adéla Nečásková zahrály dobrý zápas. Na této úrovni začínají, a tak každá taková zkušenost je pro ně dobrá. My navíc už jedeme v pátek do Strakonic na Český pohár, proto bylo třeba ušetřit síly. Věřím, že tato výhra bude už pro pohár dobrou motivací," dodal Blažek.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:
Skupina A:
Lotos Gdyně - ZVVZ USK Praha 66:102 (17:33, 31:63, 44:81)
Nejvíce bodů: Andersonová 21, Henryová 18, Kněževičová 11 - Vítečková 35, F. Eldebrinková 19, Elhotová 17, Montaňanaová 7. Rozhodčí: Tanatzis (Řec.), Aunkrogers (Lot.), Ponomarenko (Ukr.). Trestné hody: 13/11 - 17/14. Fauly: 16:16. Trojky: 3:10. Diváci: 1500.
Györ - Jekatěrinburg 45:85, Bourges - Kaunas 78:49, Valencie - Galatasaray Istanbul 98:80 (za domácí Veselá 6 bodů, 3 doskoky, 3 asistence).