Brňanky otočily zápas a vedou Euroligu

GDYNĚ

Basketbalistky Gambrinusu Brno dokázaly v pátém kole Evropské ligy zvítězit na palubovce polské Gdyně 77:69 a posunuly se tak do čela tabulky skupiny B. České hráčky sice ještě v polovině zápasu prohrávaly 28:34, po přestávce ovšem výrazně vylepšily hru v obraně, otočily skóre a v dramatické koncovce udržely vítězství.

Hlavní strůjkyní úspěchu byla Hamzová, i když v úvodní půli vyšla střelecky naprázdno. Ve druhém poločase ale zaznamenala patnáct bodů a byla také hnacím motorem většiny brněnských akcí. V obraně uplatnila svou rychlost a postřeh při odebírání míčů.

"Úvod byl z obou stran značně nervózní. Měli jsme hlavně žalostnou koncovku," uvedl po utkání trenér Jan Bobrovský. Polky těžily zejména z přesné střelby Bibrzycké a Melvinové a v bouřlivém prostředí postupně získaly šestibodový náskok.

Dařily se i trojky

Po změně stran přišel nečekaný obrat. Brňanky zpřesnily hru v obraně a hlavně zrychlily přechod do protiútoků. Navíc Večeřová dokázala v podkošových soubojích přehrát 214 centimetrů vysokou pivotku Dydekovou, která při nečistém bránění sbírala osobní chyby. Vedle střelby za dva body vycházelo českým mistryním i zakončení z tříbodového území: Žirková byla úspěšná třikrát, dvě trojky přidala Vítečková a jednu Hamzová.

V závěru už získaly hráčky Gambrinusu desetibodový náskok. Po chybách při vhazování a nepřesnostech v rozehrávce ještě v dramatickém závěru Gdyně snížila na rozdíl čtyř bodů. Ve snaze o zvrat ještě v poslední minutě domácí hráčky faulovaly, trestné hody ale Hamzová, Žirková i Večeřová proměnily a tím udržely cenné vítězství.

"V závěru rozhodla o výsledku naše zkušenost. V poločase byla sice v šatně trochu bouřka, ale vstup do druhé části zápasu nám vyšel dokonale," přiznal trenér Bobrovský.

Gdyně - Brno 69:77 (17:16, 34:28, 38:43).
Body: Bibrzycká 21, Melvinová 18, Powellová 13, Dydeková 8, Pawlaková 4, Mizrachiová 3, Troinaová 2 - Žirková 17, Hamzová 15, Večeřová 12, Vítečková 11, Šarenacová 8, Machová 6, dos Santosová 4, Veselá 4. Rozhodčí: Bretagne (Fr.), Toivonen (Fin). Fauly: 23:20. Trestné 20/14 - 20/17. Trojky: 3:6. Diváci: 1500. Nejlepší hráčka: Hamzová.