Basketbalisté Nymburka v lize FIBA opět prohráli

NYMBURK

Na domácí scéně neporažení basketbalisté Nymburka přišli v Evropské lize FIBA o nedobytnost domácí tvrze, když v duelu s izraelským celkem Ironi Nahariya nestačili na rychlost soupeře a čtvrtá prohra v soutěži jim vážně komplikuje postupové plány.

Basketbalisté Nymburka prohráli v Lize FIBA potřetí za sebou.

"Běhavý styl protivníka nám hodně vadil a pod košem jsme bohužel neuplatnili výškovou převahu, protože pivoti se neuměli vymanit z dobré obrany. Navíc přihrávky na ně byly špatně časované. Tým nezahrál zase tak špatně, ale udělal víc chyb než Izraelci, jejichž rychlost byla zničující," hodnotil smutný trenér Michal Ježdík

Domácí po hodně nepřesné střelbě prohrávali ve 3. minutě už 0:8. Teprve Zídek s Johnsonem zlepšili koncovku a k tomu i doskok, což dostalo Nymburk do hry a čtyři trojky v závěru první čtvrtiny přinesly vedení 25:22. Izraelský celek dokázal výškové manko eliminovat pohotovými přihrávkami i střelbou ze všech pozic, lídr české ligy přesto držel těsný náskok.

Netrpělivost připravila domácí o vedení

V 18. minutě to bylo 39:36 pro Nymburk, ale závěr druhé části se mu před bouřícím hledištěm vůbec nepovedl a chybami i nekoncentrovaností umožnil soupeři šňůrou osmi bodů otočit skóre.

"To byl zlomový moment utkání. Netrpělivou hrou jsme ještě do poločasu ztratili vedení, a pak už je nikdy nezískali zpět. Dotahování výsledku bralo hodně sil," litoval Ježdík, jehož mrzelo, že hbitá křídla soupeře i na začátku třetí části snadno pronikala až pod koš, takže čtvrthodiny před koncem domácí prohrávali už 47:61.

"V obraně to v té chvíli skřípalo a v útoku jsme volili často ukvapenou střelbu. Možná jsme chtěli až moc vyhrát," uznal i Jiří Zídek, který jako jeden z mála přesně mířil a nebál se ani aktivní hry.

Nezalekli se

Hlavně jeho zásluhou se se podařilo snížit na rozdíl jediného koše (ve 32. min. 71:73), jenže chytře hrající izraelský celek předvedl několik vydařených brejků a znovu získal až desetibodový náskok. Ve finiši bral střeleckou zodpovědnost na sebe Johnson. Ne vždy se mu dařilo, přesto půldruhé minuty před koncem vykřesal naději úpravou skóre na 82:86.

Naharyia však bezchybně proměnila všechny čtyři střelecké pokusy a Mujagičův koš zdálky přinesl už jen korekci výsledku. "Při 33 pokusech z tříbodové vzdálenosti byla naše úspěšnost sotva třetinová," krčil rameny Ježdík. "Rozhodla naše lepší střelba z pole i to, že se naši hráči nezalekli obrovitých pivotů českého mužstva, jejichž sílu smazali tím, že všichni dobře běhali a dokázali v obraně zdvojovat," tvrdil spokojený kouč vítězů Avi Aškenazi.

FIBA - 7. kolo, sk. D
Nymburk - Nahariya 85:94 (25:22, 39:44, 69:73)
Body: Johnson 27, Zídek 18, Mujagič 17, Trnka 10 - Ben David 23, Shason 19, Campbell 18, Smith 10. Rozhodčí: Herceg (Chorv.), Julienová (Fr.). Fauly: 19:24. Trestné hody: 24/19 - 14/11. Trojky: 12:7. Diváci: 800.
Kalev Tallinn - Dynamo Moskva 82:97 (42:54), Oděsa - Maroussi Atény 80:86 (37:40), Novi Sad - Nancy 103:81 (46:41)