Brněnkám selhala střelba, USK vyhrálo

Basketbalistky Brna prohrály v utkání 6. kola Evropské ligy na domácí palubovce s italským celkem Lavezzini Parma 62:66, když o nečekané výhře posledního týmu tabulky rozhodla velice špatná střelba domácích. V dalším zápase EL se naopak z vítězství radovaly hráčky USK Praha, které porazily italský celek Chieti 61:57 a odlepily se ode dna tabulky skupiny A.

Vysokoškolačkám nejvíce k vítězství pomohly výkony Kelly da Silvaové-Santosové, autorky 25 bodů. Za hosty nenastoupila Eva Němcová, kterou trápí bolavá achillovka. Úvod byl spíše bojem o každý míč, z něhož nakonec vyšly vítězně basketbalistky USK.

Návrat Slovenky Bronislavy Borovičkové na rozehrávku, zlepšená obrana a týmová hra stály za zlepšeným výkonem USK na začátku druhého poločasu. Závěrečná čtvrtina přinesla opět hlavně boj a trápení při zakončování zbrklých akcí USK.

Italky se pět minut před koncem dostaly zpět do vedení a na ruce domácích hráček se přilepila nervozita - plných osm minut nedaly koš, až z trestného hodu se trefila kapitánka Bortelová, jež se vrátila na hřiště, a zavelela k závěrečnému náporu.

Výsledky - skupina A:
USK Praha - Chieti 61:57 (22:18, 35:38, 52:47).
Body: Pechová 17, Mokrošová 13, Matovičová a Voračková po 10 - Santosová 25, Pettisová 8, Di Matteová 7. Rozhodčí: Bachanski (Pol.), Valovics (Maď.). Fauly 16:20. Trestné hody: 18/14 - 8/6. Trojky: 3:3. Diváci: 500.
Jekatěrinburg - Ružomberok 81:50 (38:29)
8. Ružomberok (SR)615376:4697

Brnu proti Parmě vyšel úvod, hosté chybovali v rozehrávce a domácí hráčky navzdory nepřesné koncovce šňůrou jedenácti bodů daly solidní základ k náskoku. Mohl být i větší, ale favoritky neproměňovaly trestné hody. S výjimkou dravě hrající Hamzové se ostatní brněnským hráčkám nedařilo.

Nakonec se jim náskok do poločasu začal postupně rozplývat. Na krizi se odrazilo hlavně střelecké trápení a po nepřesných pokusech stačila většinu míčů doskakovat hbitá Američanka McWilliamsová. Brňanky neuklidnil ani úspěšný tříbodový koš Hamzové hned po změně stran a trápení pokračovalo.

Brňanky zápolily s nervozitou, kterou Parma využila k postupnému zvratu a čtyři minuty před koncem už vedla šestibodovým rozdílem. Naději na otočení výsledku vykřesala až sto padesát sekund před koncem tříbodová střela Vítečkové, kterou stáhla skóre na dvoubodový rozdíl a dvě minuty před koncem dokonce Večeřová vyrovnala. Jenže v závěru znovu italský tým odskočil na rozdíl čtyř bodů a náskok si už udržel.

Výsledky - skupina B:
Brno - Parma 62:66 (22:14, 37:35, 52:47)
Body: Hamzová 15, Machová 12, Šarenacová 11 - Grubinová 26, McWilliamsová 15, Mar. Micovičová 8. Rozhodčí: Nakič (Chorv.), Julienová (Fr.). Fauly: 26:26. Trestné hody: 29/16 - 27/22. Trojky: 2:1. Diváci: 1000. Nejlepší hráčka: Grubinová.
Samara - Gdyně 75:89 (43:42)