Brňanky zdolaly Pécs a v Eurolize vedou

BRNO/PRAHA

Basketbalistky Gambrinusu JME Brno porazily v utkání 7. kola Euroligy v souboji o první místo ve skupině B maďarský klub MiZo Pécs 87:78. Druhý český zástupce v soutěži - pražský USK - podlehl ve skupině A dalšímu maďarskému celku Šoproni vysoko 57:87 a nenavázal tak na předchozí domácí vítězství s Jekatěrinburgem a Chieti.

Úvodní poločas v Brně byl velmi vyrovnaný. Brňanky rozhodly o svém vítězství až ve třetí čtvrtině, kdy po dvou tříbodových trefách Vítečkové zcela zlomily odpor soupeřek. Do té doby dlouho hledaly protizbraň na důraz Maďarek.

Po změně stran Brno uteklo na rozdíl šestnácti bodů, na čemž měla zásluhu vedle Vítečkové také Hamzová, která sice hrála s poraněným kotníkem, ovšem navzdory zranění stačila vypichovat míče a protiútoky také přesně zakončovala.

Houževnaté basketbalistky Pécse se ale s porážkou nesmířily. Bojovností a jistotou v koncovce v závěrečné čtvrtině postupně likvidovaly domácí náskok a ze zápasu udělaly drama. Zvrat ale takticky dobře hrající brněnské basketbalistky už nepřipustily.

"Jsem rád, že jsme napravili předchozí porážku s Parmou. Tentokrát šlo kvalitativně o mnohem lepší utkání, v němž jsme si počínali slušně střelecky. Holky se prezentovaly i daleko vyšším nasazením," pochvaloval si kouč Brna Jan Bobrovský, který ocenil především výkon svého družstva ve třetí čtvrtině, kterou jeho tým vyhrál o devět bodů. "Dvěma trojkami se v ní blýskla Vítečková a Hamzové se povedlo vypíchnout protihráčkám několik důležitých balónů," připomněl klíčové okamžiky střetnutí.

Skupina B
Gambrinus JME Brno - MiZo Pécs 87:78 (20:21, 39:35, 63:50)
Nejvíce bodů: Vítečková 16, Šarenacová 15, Hamzová a Machová po 14 - Andersonová 21, Iványiová 17, Tranquilliová 13, Károlyiová 12. Rozhodčí: Ljuca (SČH), Nakič (Chorv.). Fauly: 24:32. Trestné hody: 26/20 - 18/14. Trojky: 7:5. Diváci: 1400.

Domácí debakl USK

Hráčky USK snily o úspěchu se Šoproní jen několik okamžiků, pak už rychle spadly zpět do reality. Hned v první minutě je sice poslala do vedení Voračková, ale bylo to zároveň naposledy v zápase.

Poté se začala prosazovat mezinárodním basketem ostřílená Šoproň, a to především zásluhou skvělé střelkyně Kovačevičové a pivotky Zakalužné. Náskok hostů rychle narůstal, v osmé minutě po trojce Törökové činil už třináct bodů. Hostující tým dominoval pod oběma koši a vysokoškolačky se dostaly do hluboké krize.

Do kabin odcházely vysokoškolačky s patnáctibodovým mankem. Především jejich devatenáct nastřílených bodů za dvacet minut hry bylo žalostným výsledkem.

A po návratu ze šaten pokračovala obehraná písnička: Maďarkám vycházelo téměř vše, nač sáhly, hravě si poradily i s vysunutou obranou domácího týmu. Především vynikající Kovačevičová si na hřišti chvílemi dělala, co chtěla, a na začátku čtvrté čtvrtiny domácí tým prohrával už o třicet bodů.

Bouřlivá skupinka maďarských fanoušků byla na Folimance u vytržení, hlavně když jejich hvězdy po exhibičních kombinacích hravě zpod koše skórovaly. Hráčky USK naopak končily v hlubokém útlumu.

"Šoproň nám ukázala, jaký je mezi oběma týmy výkonnostní rozdíl. My jsme se snažili výsledek alespoň kosmeticky upravit, ale ani to se nám nepodařilo," litoval domácí kouč Ivan Beneš.