Brňanky těsně zvítězily, basketbalistky USK po boji prohrály

Basketbalistky Brna dokázaly v zápase 9. kola Euroligy proti Valenciennes smazat jedenáctibodové manko z první půle a pošesté v soutěži zvítězily. O těsné výhře 59:57 rozhodla zlepšená střelba, podložená kvalitní obranou. Výhodu domácí palubovky naopak nezúročily hráčky USK Praha, které posedmé v soutěži prohrály. Tentokrát s francouzským Bourges.

"Výhra se zrodila po změně stran, kdy jsme zpřesnili hru v obraně a získali pár míčů. V útoku jsme začali mít i štěstí při trojkách Machové. Také jsme se přizpůsobili hře Valenciennes a dokázali si poradit se zdvojenou obranou soupeřek, neboť se nám podařilo dostávat míč častěji pod koš," uvedl trenér Brňanek Jan Bobrovský.

Brňanky šli do kabin za nepříznivého stavu 18:29, ale po obrátce bylo na palubovce jiné družstvo. Psychicky tým povzbudily úspěšné trojkové pokusy Machové, prosazovat se začaly i pivotky Kováčová s Večeřovou, stabilní výkon odvedla Žiřková. A výsledkem bylo výrazné zlepšení a obrat skóre.

Před závěrečnou čtvrtinou byl stav 39:41, ale závěr utkání obětavým Moravankám vyšel lépe. Ve 34. minutě šly poprvé do vedení a Francouzky ztratily klid z úvodního poločasu. Koncovku zvládly domácí na jedničku a získaly cenný skalp. "Zápas jsme měli velice dobře rozehraný, jenže v druhém poločase jsme hráli příliš individualisticky a neporadili si s dobrou obranou soupeřek," smutnil kouč hostujících hráček Laurent Buffard.

Euroliga, skupina B - 9. kolo
Gambrinus JME Brno - US Valenciennes 59:57
Čtvrtiny: 10:19, 18:29, 39:41. Nejvíce bodů: Žirková 16, Večeřová a Machová po 14, Kováčová 6 - Feasterová 14, Sauretová 13, Wautersová 12, Lawsonová 10. Rozhodčí: Ziemblicki (Pol.), Valovics (Maď.). Fauly: 13:15. Trestné hody: 12/9 - 15/10. Trojky: 6:3. Diváci: 1200. Nejlepší hráčka: Žirková.
Další zápasy
Samara - Valencie 67:48 (35:23)

Statečný boj Pražanek

Dvě výhry v Eurolize nerozmnožily basketbalistky USK. Ty prohrály doma s francouzským Bourges po vyrovnaném boji 42:57. Ještě pět minut před koncem prohrávaly svěřenkyně kouče Ivana Beneše o osm bodů, ale favorizovaný hostující celek v těžkých chvílích prokázal zkušenosti a nepanikařil.

Naopak domácí hráčky platily daň nezkušenosti, nedávaly koše ani z jasných pozic a jejich ztráta se v samém závěru prohloubila až na patnáctibodový rozdíl.

Přesto i na dnešní porážce viděl trenér Beneš pozitiva. "Takové zápasy jsou velkou školou a do budoucna nám musí pomoci," doplnil Beneš.

Kouč Bourges Benoit Periot pochválil Pražanky za pokrok, jaký udělaly od prvního vzájemného zápasu ve Francii. "Dnes byly mnohem organizovanější a daleko lépe kontrolovaly naši hru. Nám se hlavně nedařilo při střelbě, proto je pro nás důležité, že jsme i takový zápas dotáhli do vítězného konce," oddechl si Periot.

Euroliga, skupina A - 9. kolo
USK Praha - Bourges 42:57
Čtvrtiny: 12:16, 24:33, 33:44. Nejvíce bodů: Matovičová 14, Voračková 9, Klečková 6 - Drljacová 12, Grginová 11, Ndongueová 10. Rozhodčí: Lamonica (It.), Bodnár (Maď.). Fauly: 15:9. Pět chyb: 38. Bortelová (USK). Trestné hody: 14/11 - 16/8. Trojky: 3:3. Diváci: 300.
Jekatěrinburg - Barcelona 85:62 (36:31), Ružomberok - Šoproň 64:94 (30:40).