Raketový konec vítězné šňůry Minnesoty

NEW YORK

Vítěznou jízdu Minnesoty v NBA ukončili po pěti zápasech basketbalisté Houstonu Rockets. Ti vyhráli doma jednoznačně 95:76. Hlavní zásluhu na výhře měl čínský obr Jao Ming, který dal 22 bodů a doskočil 15 míčů. Pozadu však nezůstali ani jeho spoluhráči a hned pět z nich dosáhlo ve střelbě dvouciferného zápisu.

Houston svého soupeře jasně převálcoval - po patnáctibodové šňůře brzy vedl o 18 bodů a svůj náskok dokázal natáhnout až na 30 bodů. "Dostali jsme napráskáno, nic víc se o tom říct nedá. Měli navrch od začátku do konce," uznal kouč hostů Flip Saunders.

Po více než 14 letech zvítězili basketbalisté Clevelandu na palubovce Utahu, ale radost z výhry 102:96 v prodloužení jim zkalilo zranění LeBrona Jamese. Devatenáctiletý supertalent nastřílel 29 bodů, než si v poslední čtvrtině zvrtnul kotník. Ze hřiště mu museli pomoct spoluhráči, ale James tvrdí, že bude hrát už v úterý proti Seattlu.

"Jsem voják," prohlásil. Ze šatny pak sledoval, jak Ira Newble z trestného hodu vyrovnal na 85:85 a v prodloužení jeho tým zvítězil, přestože v poločase prohrával o 18 bodů.

Výhra i bez hvězd

Los Angeles Lakers porazili v městském derby Clippers 91:89, i když jim stále chybí hvězdné trio Shaquille O'Neal, Kobe Bryant a Karl Malone. Sobotní lékařské vyšetření ukázalo, že první dva budou mimo hru ještě nejméně týden a Malone minimálně čtrnáct dní.

Trenér Phil Jackson navíc postrádal i náhradního pivota Horace Granta, jenž odjel domů za nemocným otcem. Hra Lakers se tak točila především kolem Garyho Paytona, kterého sice soupeři ubránili na 15 bodů, ale zkušený rozehrávač zásoboval přihrávkami spoluhráče. "I když neměl mnoho prostoru pro střelbu, dokázal najít někoho jiného," ocenil jeho výkon Jackson. Payton si připsal 15 asistencí.

Finalista loňského ročníku New Jersey prohrál v duelu divizních lídrů z Východní konference s Indianou, která zvítězila v deseti z posledních jedenácti zápasů. O výhře Pacers rozhodl čtyřmi trestnými hody v závěrečné minutě Reggie Miller.

Hosté perfektně zvládl poslední čtvrtinu, v níž dovolili soupeři vstřelit jen deset bodů. Domácí Jason Kidd byl sice s 21 body nejlepším střelcem zápasu, ale v rozhodující části nedal ani koš.