Nymburk vyhraje základní část ligy basketbalistů

Basketbalisté Nymburka mají už po 19. kole Národní basketbalové ligy jisté vítězství v základní části soutěže. Tři kola před koncem si prvenství zajistili sobotní výhrou na Spartě. Středočeši podlehli v devatenácti zápasech sezony pouze jednou obhájcům titulu z Opavy.

Třetí místo v tabulce neudržel Kunín, který prohrál ve šlágru kola s týmem A PLUS Brno 84:93, klesl za Děčín. Brňané jsou dál druzí o tři body za Nymburkem.

Kunín se dnes dostal do vedení jen jednou ve 12. minutě, jinak po celý zápas dotahovali. V první půli se domácí střelecky trápili, hostům se naopak dařilo vše a ve 26. minutě vedli už o 21 bodů. V týmu Brna výborně zahrál Svoboda, který měl stoprocentní střelbu z pole. Chytil se také Američan Warrick, loni ještě hráč Kunína, a s 22 body byl druhým nejlepším střelcem zápasu. V domácím dresu se nedařilo Callahanovi, dalšího Američana Bobba dobře bránil Gajdošík.

Bývalý sparťanský trenér Michal Ježdík přijel na Letnou poprvé jako soupeř. Nymburk měl od začátku navrch a vypracoval si až dvacetibodový náskok. Sparta zlepšila hru až ve třetí čtvrtině a v polovině závěrečné části se domácím podařilo snížit na rozdíl sedmi bodů. Favorizovaný Nymburk ale hlavně zásluhou Američana Johnsona přesvědčivě zvítězil. Naopak Sparta prohrála počtvrté za sebou, noví trenéři Jaromír Geršl a Vladimír Vyoral neuspěli ani na druhý pokus.

Děčín se na třetí místo tabulky posunul "povinným" vítězstvím nad nejhorším týmem soutěže Chomutovem. Domácí šli za úspěchem od prvních minut a rychle se ujali vedení 9:0. Po čtyřech trojkách vyhráli první čtvrtinu desetibodovým rozdílem a ve stejném duchu pokračovali i dále, především díky úspěšné střelbě z dálky vedli až o 29 bodů. Po pěti trojkách dali Sanders s Prachem. V družstvu Chomutova potvrdil své kvality nestárnoucí Josef Jelínek, který se 23 body opět přiblížil střeleckému rekordu domácí ligy.

"Po třech měsících jsme měli na lavičce jedenáct hráčů a řekl jsem, že až budeme všichni, dám šampaňské, protože naše zdravotní situace byla v minulém období neuvěřitelná," uvedl trenér Děčína Zdeněk Hummel. Sanders podle něj nepodal optimální výkon, i když byl s 27 body nejlepším střelcem zápasu. "Zdálo se mi, že oba Američané hráli příliš individualisticky."

Šesté místo v tabulce uhájili před Trigou Brno basketbalisté Ostravy, kteří udolali obhájce titulu z Opavy 94:90. Domácí hlavně v prvních dvaceti minutách Opavu zaskočili důraznou obranou, přesnou střelbou a úspěšnými doskoky pod oběma koši. Ve třetí a čtvrté čtvrtině hosté změnili obranu na zónu, domácím se přestalo střelecky dařit a schylovalo se k dramatu. Čtyřbodový náskok, na který hosté dvacetibodový rozdíl stáhli, se však basketbalistům Ostravy podařilo taktickou hrou uhlídat.