Házenkáři postoupili do čtvrtfinále

CELJE

V rozhodujícím souboji o postup do další fáze mistrovství Evropy čeští házenkáři uspěli. Ve slovinském Celje po prohrách s Maďarskem a Slovinskem v neděli remizovali s týmem Islandu 30:30 a budou hrát ve čtvrtfinálové skupině v Záhřebu. Postup ze skupiny C si zajistili při rovnosti bodů i rozdílu skóre s Islandem jen díky jediné vstřelené brance navíc.

Úvod střetnutí však příliš nadějně pro svěřence trenéra Rastislava Trtíka nevypadal. Ve čtvrté minutě byl sice stav 2:2, ale za další čtyři minuty svítilo na světelné tabuli 6:2 ve prospěch severského mužstva. Oproti předchozím dvěma zápasům se však konečně chytil střelec Jícha a hlavně jeho zásluhou bylo za dalších sedm minut vyrovnáno 8:8.

Český celek opět vyrukoval na soupeře s vysunutou aktivní obranou, ale Islanďané si s tím dokázali poradit. Přesnou ruku prokázal původem Kubánec Garcia, ale český tým měl v brance skvělého Galiu.

Islanďané, kteří mají zajištěn postup na olympijské hry do Atén, přesto získali vedení. Góly Sigfuse Sigurdssona znamenaly ve 26. minutě dvoubrankový náskok, poté však Galia "zatáhl" oponu. Soupeřovy střelce několikrát vychytal a přesnými dlouhými pasy posílal spoluhráče do brejků, které přinesly zvrat - do kabin před přestávkou šlo české mužstvo s dvoubrankovým plusem.

Náskok o dvě až tři branky si český tým udržoval většinu druhé půle. Výtečnou střeleckou mušku si podržel Jícha, důležité branky přidal Zemánek, jehož trenér poslal na palubovku ve druhém poločase. Na brankovišti platil svou pohotovostí na soupeře Juříček, pozorný byl nadále Galia. Houževnatí Islanďané se však nehodlali vzdát. Neomylný při střelbě sedmimetrových hodů byl Stefánsson, okénka v české obraně využíval i Gudjónsson.

Ještě šest minut před koncem vedl český výběr 29:26 a postup se zdál jistý, ale soupeř závěr ještě dokonale zdramatizoval. Garcia proměnil střelu z těžké pozice, Stefánsson využil sedmičku a devadesát sekund před koncem bylo rázem vyrovnáno. V tu chvíli na sebe vzal zodpovědnost kapitán Nocar a z křídla dostal český tým opět do vedení, na což Islanďané dokázali odpovědět jen vyrovnáním. V posledních sekundách dokázali čeští hráči udržet míč ve svých rukou a po závěrečném hvizdu se radovali z postupu.

ČR - Island 30:30 (17:15)
Sestava a branky ČR: Galia, Musil - Kubeš 2, Filip 5/1, Brůna 1, Hrubý 1, Nocar 3, Farář, Radčenko 3, Jícha 8, Juříček 3, Zemánek 4, Kraus, T. Heinz.
Nejvíce branek Islandu: Garcia 7, Stefánsson 6/6, G. Sigurdsson 4, S. Sigurdsson 4, Gudjónsson 3. Rozhodčí: Plesa, Carligeanu (oba Rum.). Sedmimetrové hody: 4/2 - 7/6. Vyloučení: 3:4. Diváci: 4000.